TURİZM CENNETİ MUĞLA TERMAL TURİZMDE DE İDDİALI

Türkiye’nin en önemli turizm şehirlerinden birisi olan Muğla, bu özelliği ile her sene milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Hayran olunası sahilleri ve doğal güzellikleriyle tam bir turizm cenneti olan Muğla, termal turizmde de iddialı.

 

Muğla’da bulunan termal suların,  pek çok farklı hastalığa şifa olduğu biliniyor. İlçelerde yer alan şifalı sulardan kaplıca, içme ve çamur banyoları şeklinde yararlanabiliniyor.

 

 

2 BİNLİK ŞİFA KAYNAĞI İLE SAĞLIK DAĞITIYOR

Mineral değerleri açısından Türkiye’deki nadir kaplıcalara sahip olan Muğla, termal turizmde de yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oldu. 2 binlik şifa kaynağına sahip olan Muğla, pek çok hastalığa derman oluyor.

 

SULTANİYE KAPLICALARI

Antik dönemde hastane olarak şifa dağıtan Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki binlerce yıldır kullanılan Sultaniye Kaplıcaları, şifalı sularının yanında çamur banyosuyla da yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kaplıcalardaki çamur, cilt hastalıklarına iyi geldiği ve cildi güzelleştirdiği için "güzellik çamuru" olarak da adlandırılıyor.

 

Çamur banyosu ve sularının sıcaklığı 39-40 derece arasında olan kaplıca, birçok hastalığın tedavisinde tavsiye ediliyor. Sultaniye Kaplıcaları’nın suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür, bromür, radon ve radyoaktif maddeler içermektedir.

Sağlık Bakanlığı onaylı Sultaniye Kaplıcaları’nın iyi geldiği rahatsızlıklar:

 

 • Romatizma hastalıkları,
 • Deri hastalıkları,
 • Kalp ve kan dolaşımı,
 • Solunum yolları hastalıkları,
 • Kadın hastalıkları,
 • Böbrek ve idrar yolları hastalıkları,
 • Mide ve bağırsak hastalıkları,
 • Sinir ve kas yorgunluğu ‘bünyesel yorgunluk’,
 • Sinirsel hastalık,
 • Eklem ve kireçlenme hastalığı,
 • Göz hastalıkları,
 • Ameliyat sonrası rahatsızlıklar,
 • Beslenme bozukluğu rahatsızlığı.

 

DALAMAN KAPLICASI

Zengin içerikli termal suların bulunduğu bölgelerden biri olan Dalaman da önemli termal turizm bölgelerinden biri oldu.  Kaplıcadaki, 28 derece sıcaklıktaki, 16-17 minerali olan kükürtlü su, doğrudan sedef hastalığına tedavi uygulaması yapabiliyor. Kaplıca bölgesinde hekim kontrolünde tedavi görülebilecek çok gelişmiş bir termal tesis bulunmaktadır. Romatizma, solunum yolları ve kadın hastalıkları üzerinde çok etkili olan termal sulara sahiptir. Türk hamamı, çamur banyoları ve aroma banyosu imkanı sunan Dalaman Kaplıcaları’ndaki tesisler, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Dalaman Kaplıcalarının iyi geldiği hastalıklar:

 

 • Kadın hastalıkları
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Romatizma
 • Sinirsel hastalıklar
 • Kas ağrıları
 • Eklem hastalıkları ve kireçlenme

 

GİRMELER KAPLICASI

Girmeler Kaplıcası, Saklıkent yolu üzerindeki eski adı Gebeler olan Girmeler Mahallesi’nde bulunur. Halk arasında “Ilıca” olarak da bilinen kaplıca, gebe olamayanlara iyi geldiğinden “Gebeler Kaplıcası” olarak da bilinir. Sabah-öğle-akşam olmak üzere yedi gün boyunca yirmi bir defa doğal havuza girildiğinde; çocuğu olmayan çiftlerin çocuk sahibi olacakları, böbrek taşı olanların ise şifa bulacağı söylenir.

Üç mağarada kaynayan suyun sıcaklığı ortalama 36 derecedir. Kaynaklardan birinin derinliği 50, diğerinin 15, bir diğerinin ise 5 metredir. Mağaraların dibinde doğal havuzlar bulunmaktadır. Kaplıca suyu klorür, sülfat, sodyum, kalsiyum, hidrojen sülfür, bromür ve karbondioksit içerir. Mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, deri ve romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği yapılan analizlerle anlaşılmıştır.

 

GÖLENYE KAPLICASI

Marmaris körfezinin en güzel koyu olan İçmeler’e adını veren şifalı kaynak suyu, 15. ve 16. yüzyıllarda ilk olarak ‘Gölenye’ ismini ile anılıyordu. 1963 yılında beldenin ‘Gölenye’ olan adı, bu şifalı sudan dolayı 1963 yılında “İçmeler” olarak değiştirildi. İçmeler’de şifalı kaynak suyunun aktığı bilinen eskinin ‘Gölenye Çeşmesi’  bugün Belediye yat limanı giriş bölümündeki yerinde görülebilir.

Bu şifalı kaynak suyu klorür, sülfat anyonu, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Sıcaklık 16,5°C olan kaplıca, Marmaris’e 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 

ÖNEMLİ TURİZM DEĞERLERİYLE DÜNYACA ÜNLÜ: MUĞLA

Ege Bölgesi’nin gözde turizm merkezi olan Muğla, önemli değerleriyle hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi dünyaca ünlü destinasyonları; artık birer uluslararası marka haline gelmiş Datça, Köyceğiz, Milas, Seydikemer gibi ilçeleri; Dalyan, Ölüdeniz, Kayaköy, Akyaka, Saklıkent, Kelebekler Vadisi, Sedir Adası, doğal ve tarihi güzellikleriyle turizm alternatifleriyle Muğla tam bir turizm cenneti.

 

ÖLÜDENİZ

Fethiye’ye bağlı bir belde olan Ölüdeniz, Likyalılarda “Işık ve Güneş Diyarı”, Ortaçağ’da ise “Uzak Diyar” olarak tanınır. Anadolu’nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası’nda bulunur. Ölüdeniz kumsalı, 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir.

 

KELEBEKLER VADİSİ

Birinci derecede doğal SİT alanı olan ve her türlü yapılaşmaya kapatılan kayalık ve çamlık vadide, milyarlarca kelebek bulunuyor. Kelebeklerin kayalarda, ağaçların gövdelerinde ve yapraklarında bulunup etrafı sarmasından dolayı Vadi bu adı almıştır.

 

BODRUM ANTİK TİYATROSU

Klasik Çağ’dan kalma en güzel anıtsal eserlerden biri olan Bodrum Antik Tiyatrosu, Helen döneminde Halikarnassos’dan kalan ve günümüze uzanan önemli tarihi eserlerden birisidir. 53 sıralı ve 13.000 kişilik kapasiteye sahip olan Antik Tiyatro, Skene (sahne binası), Orkestra (yarım yuvarlak) ve Kavea (oturma kademeleri) olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. 1973 yılında açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir.

 

BODRUM KALESİ- SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

1406-1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından kayalık bir yarımada üzerinde, iki liman arasında inşa edilmiştir. Kalede, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol kuleleri bulunmaktadır. En yüksek yeri 47,50 metre yükseklikteki Fransız kulesidir. Rodos adası, 1522 yılında Türkler tarafından alındıktan sonra, şövalyeler 1523'de terk etmişlerdir. 1895'den itibaren hapishane olarak kullanılan Kale, Fransız ve İngilizlerin I. Dünya Savaşı sırasında bombalamaları ile yarı yıkık hale gelerek terk edilmiştir. Kale içinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Ülkemizin tek, dünyanın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biridir.

 

HALİKARNAS MOZOLESİ

Halikarnas Mozolesi (Mausoleion), yaklaşık 2400 yıl önce Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos'da yaptırılmış, dünyanın yedi harikasından biri sayılan devasa bir mezardır. Yüksekliği açısından bir çukur halinde bulunan mozole, 242 metre yüksekliğinde bulunurken taban ölçüleri ise 32 x 38 m arasındaydı. Mezar, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren ve oldukça büyük boyutlardadır.

 

İZTUZU PLAJI

Dünyada eşine çok nadir rastlanan plajlardan biri olan İztuzu Plajı’nın en önemli özelliği tatlı su ile deniz suyu arasında bulunmasıdır. Caretta caretta kaplumbağaları plajın etrafında yaşamaktadırlar ve zaman zaman bu plaja yumurtalarını bırakmaktadırlar. Bu sebep ile halk arasında plaja ”Kaplumbağa Plajı” da deniliyor.

 

SAKLIKENT KANYONU

Seydikemer'in Antalya sınırında bulunan Saklıkent Kanyonu, doğa harikası bir turizm merkezidir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 18 km, yüksekliği ortalama 200 ile 600 metre arasında değişmektedir. Bazı noktalarda kaya aralığı 2 metreye kadar daraldığından buralardan gökyüzünü görmek neredeyse imkansızdır.

 

YEDİLER MANASTIRI

Bafa Gölü manzaralı her yıl binlerce turistin ziyaret akınına uğrayan, Milas'a bağlı Gölyaka köyüne hakim Beşparmak Dağları'nda bulunuyor. Hz. İsa ve 12 havarisinin fresklerinin de bulunduğu Yediler Manastırı’na ulaşmak için yaklaşık 3 saatlik yolculuk yapmak gerekiyor. Bölgede Alman arkeologlar tarafından bulunan mağaralar ise en eski insan tasvirlerini barındırıyor. M.S. 7.yüzyılda inşa edildiği bilinen yapıda manastır, kilise ve kale kalıntıları bulunuyor. Kapıkırı ve Gölyaka'daki alanlar ise Hıristiyanların kutsal mekanlarından kabul ediliyor

 

KAUNOS ANTİK KENTİ

Antik dönemlerin ticari olarak önemli liman kentlerinden biri olan Kaunos, zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiştir. Günümüzde kıyıdan hayli içeride kalmıştır. Tarihin babası Heredot'a göre Kaunoslular Karia'nın yerli halkındandı, ama kendilerini Giritli sayıyorlardı. Coğrafyacı Strabon da Kaunos'un tersanesinin ve ağzı kapanabilen bir limanının bulunduğunu yazıyor. Kenti ikiz kız kardeşi ile uygunsuz ilişki kurduğu için sürülen Miletos'un oğlu Kaunos kurmuş. Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde yoğun olarak yerleşim yeri olarak kullanılan kent, daha sonraları terk edilmiştir. Dalyan'dan da görülebilen kaya mezarları ise MÖ 4. yy'da yapılmış, daha sonraları Roma Dönemi'nde de kullanılmış. Lykia tipi mezarların içinde ölülerin üzerine yatırıldığı üç taş yatak bulunmaktadır. Cephelerinde iki İon sütunu, sütunların üzerinde ise friz ve alınlıklar dikkat çekmektedir. Alınlıkların birinde arslan kabartmaları vardır.

 

AKKUM KOYU

Yaz tatillerinin gözde yerlerinden Akkum Koyu, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Selimiye Mahallesinde bulunur. İlçe merkezine 45 kilometre uzaklıktadır. Koya ulaşmak için Selimiye’den sonra 2.5 kilometre daha gitmeniz gerekmektedir. Selimiye; sessiz, sakin ve bir o kadar keyifli havasıyla her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar.

 

TUZLA KUŞ CENNETİ

Tuzla Kuş Cenneti, Bodrum İlçesinde bulunmaktadır. Bodrum'a 25 kilometre uzaklıktadır. İçerisinde 125 çeşit kuş türünün yaşadığı, Ege Denizi ile tatlı suyun birleştiği bu yer aynı zamanda flamingolara da ev sahipliği yapmaktadır.

 

Gazi Mah. Çelmen Sok. 4/A Yenimahalle/Ankara
+90 312 213 3700
info@testud.org

All content © TESTUD 2020