Kaplıcalar, özellikleri nedeniyle şifalı sular olarak da bilinen maden sularının yeryüzüne çıktığı kaynarcalar ile bunların çevresinde kurulan hamam, havuz, klinik, otel gibi tedavi ve konaklama tesislerinden oluşur.

Kaplıca sözcüğü, ılıcanın üstüne bir hamam yapılması sonucunda ortaya çıkan tesisin kapalı ılıca biçiminde tanımlanmasından türemiştir.

 

Ilıca olarak da bilinir, maden sularından yararlanma amacıyla kaynarcaların çevresinde kurulan tesislere verilen genel isme kaplıca denir.

 

Kimyasal özellikleri bakımından ise bikarbonatlı, sülfatlı, tuzlu, kükürtlü, karbon dioksitli, demirli, arsenikli, iyotlu, karışık ve radyoaktif madensuları vardır.

 

Kaplıcalar, özellikleri nedeniyle şifalı sular olarak da bilinen maden sularının yeryüzüne çıktığı kaynarcalar ile bunların çevresinde kurulan hamam, havuz, klinik, otel gibi tedavi ve konaklama tesislerinden oluşur. Tesisler, kaplıca suyundan banyo ve içme kürleriyle yararlanılmasına göre farklılıklar gösterir. Üç haftayı bulan banyo kürleriyle hekim denetiminde fizik tedavi yapılan hidroterapi aygıtlarıyla donatılmış kaplıcalarda daha geniş tesisler kurulur.

 

Kaplıcalar sağlık açısından olduğu kadar turizm açısından da önem taşır. İnsanlığın eski çağlardan beri sağlık amacıyla şifalı sulardan yararlandıkları bilinmektedir. Anadolu’ nun çeşitli yörelerindeki kaplıcaların Yunan ve Roma dönemlerinden beri işletildiğini gösteren yapı kalıntılarına rastlanır.

 

Spa Nedir?

Spa’nın tanımı, şifalı sular ile yapılan bakım demektir

 

Latince SALUS PER AQUAM anlamına gelen SPA asıl manada; sağlık, zindelik, estetik ve güzelliğin suyun iyileştirici gücüyle geri kazanmak demektir. Turizmin gelişmesi, taleplerin artması doğrultusunda bedensel ve ruhsal açıdan iyileşme; diğer bir deyişle therapi hizmeti anlamı taşır.

 

Tarihsel olarak bakıldığında SPA ’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. Savaşlardan yorgun ve perişan dönen Romalı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem “Salus Per Aquam” [SPA] –sudan gelen sağlık- adı verilirmiş.

 

Hatta bu dönemde aynı sebeple Belçika’da kurulan, 14. yüzyılda meşhur olan ve günümüze dek gelen SPA isimli bir şehir de kurulmuştur. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen SPA bir kültür haline dönüşmüştür. Tarih içinde, mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pekçok therapiyi kapsamıştır.

 

SPA kültüründe, tarihsel olarak ana tema tedavi olarak ön plana çıkmıştır ve bunun belirleyici formu da hidroterapi olmuştur.

 

Günümüzde ise kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını, beklentilerini karşılayan, sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan güzellik merkezlerine de SPA adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve therapi merkezi anlamına gelmektedir.

 

Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan SPA günümüzde yalnızca su ve çamur therapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj therapileri, aroma therapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim olmuştur.

 

Kaplıca Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  • Kireçlenmeler,
  • İltihabi romatizmalar,
  • Yumuşak doku romatizmaları,
  • Mekanik bel ve boyun problemleri,
  • Çalışma şart ve ortamına bağlı ağrılı tablolar,
  • Ortopedik problemler; kırık sekelleri, ameliyat komplikasyonları,
  • Spor yaralanmaları,
  • Kas hastalıkları,
  • Nörolojik hasarlanmalara bağlı problemler.

Kaplıca Sularında Hangi Şekillerde Faydalanılır ?

Kaplıcalardan; banyo, oturma banyosu, kısmi banyo, çamur banyosu ve buhar banyosu olarak faydalanabilirsiniz.

 

Gazi Mah. Çelmen Sok. 4/A Yenimahalle/Ankara
+90 312 213 3700
info@testud.org

All content © TESTUD 2020