TESTUD, "Rusya çıkarması" için ön görüşmeler yapmaya devam ediyor. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Sn. Ali Toptan ile Moskova'da bir araya geldi. İkili, Termal Sağlık ve Turizm Derneği'nin Ekaterinburg ve Tyumen'de yapacağı ticari heyet programı ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

ESTUD Başkanı Yavuz Yılık, TURKAP Başkanı Köksal Köse ve sivas Balıklı Kaplıcaları Yönetim kurulu Başkanı Fuat Ünsal ile birlikte Çapa Tıp Fakültesinde termal turizmin uzmanları ve bu konuda söz sahibi değerli hocalarımızla Termal Turizm konulu bir toplantı gerçekleştirdik.

 

Toplantıda termal turizmin sadece otelcilik ve kaplıca olarak ele alınmamasını, kaplıca sularımızın sağlık uygulamaları ile birleştirerek daha etkin tanıtımlar ile ülkemizin bulunduğu çoğrafyada nasıl daha iyi bir konuma gelebileceğini tartıştık.

 

 

 

İzmir Balçova termalini ziyaret ederek Genel Müdür Zakir Kılıç ve baş fizyoterapist Olcay Derya Gülören ile bir araya geldik. Yaptığımız görüşmede, TESTUD'un Rus piyasasına açılması için çalışmalar yapılması konusunda hem fikir olduk.

 

Balçova Termal Otel'in sahip olduğu olanaklar ve Termal Turizm açısından taşıdığı potansiyelin oldukça büyük olduğu konusunda aynı görüşte olduğumuz yetkililere, yurtdışı tanıtımlar konusunda destek verileceği Yavuz YILIK tarafından ifade edildi.

 

 

 

 

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Çeşme'deki 5 yıldızlı termal otellerin yetkilileri ile ilçenin termal zenginliğinin dünyaya tanıtılması için bilgilendirme ve tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

 

Yurt dışında yapılan ve yapılacak faaliyetler konusunda Çeşme otel yetkililerini bilgilendiren Yılık, katılımcıları da Rusya'da yapılacak etkinliğe davet etti.

 

Çeşme otelleri Derneğin faaliyetleri ve yurtdışındaki çalışmaları hakkında bilgi aldı. Sorulan soruları cevaplayan Dernek Başkanı Yavuz YILIK toplantıda, tüm bölgelerde olduğu gibi İzmir ve Çeşme Otellerinin bir araya gelerek Türkiye'nin termal zenginliklerinin ve sağlık olanaklarının yurtdışına doğru anlatılması gerektiğine değindi.

Rusya'da ağır sanayi işlerinde çalışan işçilerin yıllık termal haklarını Türkiye'de kullanmasına yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.

 

Rusya Sağlık Turizm Derneği yöneticilerinin ziyareti sonrası, Gölcük The Ness Otel yetkilileri ile bir araya geldik. Termalde büyük önem taşıyan donanımlı sanatoryum ve tedavi merkezleri toplantıda masaya yatırıldı.

 

Düzce Derdin Resort Otel ve Akresort Termal Otel yetkilileri ile bir araya geldik. Türk termal turizminde yabancı turist sayısını artırmak için yapılabilecek çalışmaların değerlendirildiği toplantıya, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak da katıldı.

 

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Afyon Emre Gölü'nde çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Toplantıda bölgede alternatif turların oluşturulmasıyla paket satışların bölge turizmi ve sağlık turizmine büyük katkısı olacağı kaydedildi. Yurtdışı tanıtım faaliyetlerinde kaymakamlık, acenta ve oteller bilgilendirilerek yapılacak etkinliklere birlikte katılım sağlanması kararlaştırıldı.

 

Bu çok önemli toplantıya Çobanlar Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, İkbal Termal Hotel Genel Müdürü Ali Gümüşhan, Garden Kale Direktörü Cengiz Candan, Başaran Termal Otel Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Başaran, Günak Turizm yetkilisi Mustafa Gökmen katıldı

 

İzlanda, jeotermal su kaynaklarının da zenginliği nedeniyle ''Ateş ve Buz Ülkesi'' olarak anılıyor. Nüfusunun 10 katına yakın termal turist çekmeyi başaran İzlanda'yı mercek altına alan TESTUD, Türkiye'de termal turist sayısını artırmak için çalışma yapacak.

 

Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık, "buz ülkesi" İzlanda'nın Türk termallerine ilham olacağını belirtti.

 

Yılık, yaptığı yazılı açıklamada, termal turizm yetkililerinin, nüfusunun 10 katına yakın termal turist çekmeyi başaran İzlanda'yı mercek altına aldığını ifade etti.

 

Turizmcilerin, buzul ülkesinden esinlenerek Türkiye'de de termal turist sayısını artırmak için çalışmalar yaptığını aktaran Yılık, termal turizmin değerini bilen ülkelerin turizm sektöründe altın çağını yaşadığını ve kazançlarına kazanç kattığını vurguladı.

 

Yılık, 334 bin nüfuslu küçük buzul ülkesi İzlanda'nın ise 3 milyon turisti kaplıca sularına çekerek termal turizmde ciddi başarıya imza attığını ve Türkiye'ye ilham kaynağı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

 

Termal su potansiyeli açısından dünyada ilk 5 ülke arasında yer alarak, İzlanda'yı oldukça geride bırakan Türkiye'de ise termal turist sayısı on binlerle ifade ediliyor. Yani elimizdeki potansiyelin hakkını tam anlamıyla veremiyoruz. Bu doğrultuda İzlanda’nın stratejisini örnek alarak, eylül itibarıyla yoğun bir kampanya süreci başlatacağız.

 

Dernek Başkanımız Yavuz YILIK Doha'da organize edilen Basın toplantısında Katarlı yatırımcı ve basın mensuplarına Türkiye'nin termal zenginliklerini ve termal suların tedavi edici özelliklerini anlattı.

 

Toplantıya Doha Ticari Ateşemiz Sayın Burak Güreşçi katıldı. Katarlı katılımcılar için Med Oran Fizik Tedavi Merkezi Opr.Dr.Cem Adabağ, Serdar Mühendislik Eyüp Kaya ve Ata Vizyon Sağlık İnan Yaşar Türksoy termal sularımız hakkında birer sunum yaptılar.

 

Toplantı başlangıcında Katar devlet televizyonunun yaptığı canlı yayın ile yapılan etkinliğin tüm Katarlılar tarafından ilgiyle takip edilmesi sağlandı.

 

Bu yıl Antalya'da 2. si düzenlenen Hestourex fuarına katılan Dernek Başkanımız Yavuz YILIK fuarda gerçekleştirdiği B2B görüşmelerden menun kaldığını özellikle Rus ve Ortadoğulu ticaret heyetlerinin Termal turizme çok ilgi gösterdiğini belirtti.

 

Termal turizmin iyi tanıtıldığı taktirde ortadoğu ve özellikle eski BDT ülkelerinden oldukça fazla sayıda turist çekilebileceğini belirten YILIK önümüzdeki dönemde Sağlık turizmi acentalarının bu alanda yatırım yapması halinde çok önemli başarılar kazanılabileceğini iletti.

 

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bu yıl 25. si düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarında ülkemizin termal zenginliklerini ve Termal turizmin önemi anlattık.

 

Fuarda Dernek başkanımız Yavuz YILIK ve Yönetim kurulu üyemiz Dr. Cem ADABAĞ Kievde ki Ukraynalı vatandaşları Termal turizm ve Fizik tedavi uygulamaları hakkında bilgilendirdiler.

 

Bu yıl 3.'sü yapılan Uluslararası Ankara Turizm fuarı için 22 Mart tarihinde Anadolu turizm işletmecileri derneği yönetim kurulu Başkanı Birol AKMAN2ın davetiyle standımızdaki yerimizi aldık.

 

Dernek Başkanımız Yavuz YILIK fuar ziyaretçilerine derneğimizin çalışmaları hakkında bilgi vermiş ve sektör temsilcileri ile Termal turizmin geliştirilmesi ve işbirliği çalışmaları konusunda önemli görüşmeler yapmıştır.

 

Rusya'nın başkenti Moskova'da bu yıl 25. si düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarında ülkemizin termal zenginliklerini ve Termal turizmin önemi anlattık.

 

Standımızı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt ÇAVUŞOĞLU , Haymana Belediye Başkanı Sayın Özdemir TURGUT, KAPHİB Birlik Müdürü Sayın Levent AK  ve Anadolu Turizm işletmecileri Derneği Başkanı Sayın Birol AKMAN ziyaret ettiler.

 

Dernek başkanımız Yavuz YILIK ve Yönetim kurulu üyemiz Dr. Cem ADABAĞ Moskovada ki Rus vatandaşları Termal turizm ve Fizik tedavi uygulamaları hakkında bilgilendirdiler. Fuara derneğimizle birlikte katılım gösteren Dalaman Belediye Başkanı Sayın Muhammet ŞAŞMAZ, Serdar Mühendislik Yönetim kurulu Başkanı Eyüp KAYA ve Ata Vizyon Sağlık Turizmi Acentası Kurumsal İletişim ve Uluslararası Hasta İlişkileri Direktörü İnan Yaşar TÜRKSOY'a ayrıca teşekkür ederiz.

 

Denizli Karahayıt bölgesinde Termal Turizm alanında hizmet veren 5 yıldızlı Doğa Termal Otel Müdürü Murat Taşlıcalı ile Dernek Başkanımız hoş bir sohbet yaptı. Murat Bey bölgeye özellikle Çinli ve Japon turistlerin geldiğini, özellikle Japon Turistlerin termal'e çok önem verdiklerinden bahsetti.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık Katarlılarında termal turizm yeterli şekilde tanıtım yapıldığında bölgeye faydalı pekçok yatırım yapabileceğini ve bu konudada istkli olduklarını aktardı. Murat Bey otellerine birkaç ay önce Katarlı bir grubun geldiğini her konuda en iyisini istediklerini ve aldıkları hizmet karşılığında ciddi miktarda döviz bıraktıklarını söyledi.

 

Yılık ve Taşlıcalı birlikte bölge turizmini geliştirmek adına çalışmalar yapacaklarını aktardılar.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, Serdar Mühendislik'den Sayın Eyüp Kaya'nın misafiri oldu.

 

Eyüp Kaya Serdar Mühendisiliğin faaliyetleri ve özellikle Çeşme ve Seferihisar'da bulunan jeotermal kaynakların hem kimyasal hemde sıcaklık bakımından ne kadar iyi kalitede olduğu konusunda ufak bir sunum yaptı. Başkanımız bu kaynakların mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini, özellikle yabancı yatırımcıların bu yeni kaynaklara ilgi duyacağını belirtti.

 

Eyüp Bey özellikle derneğimiz faaliyet alanında olan Rus ve  Katarlı yatırımcılara bu kaynakları  tanıtmak istediğini iletti. dernek Başkanımız Eyüp Bey'i 13-15 Martta Moskova'da yapılacak olan ve Derneğimizede Moskova Kültür Müşavirliği tarafından yer verilen  MITT Moskow fuarına  davet etti.

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, TÜRKAP Dernek Başkanı Sayın Köksal Köse ile İstanbul'da bir araya geldi. İkili Dernek faaliyetleri, Termal Turizm ve Termal Otelcilik konularını görüştüler.

 

Dernek Başkanımız İstanbul Tuzla Medikal Termal Otel ve Dünya'daki ilk termal özellikli Hilton Otelini İstanbul'a kazandırdığı için Köksal Bey'e teşekkür etti. İkili daha fazla Termal Sağlık Turistini bölgeye çekmek için çalışmalara başlayacaklarını ifade ettiler.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık,  İstanbul Tuzla Medikal Termal Otel Müdürü Dilaver  Bey ile tesis hakkında bilgi aldı. Tesisi birlikte gezen ikili daha sonra Tesis bünyesindeki alternatif tıp ve fizik tedavi uygulamaları hakkında tedavi merkezi sorumlusu doktorlardan bilgi aldı.

 

Tesiste bulunan medikal tedavi uygulamalarını yerinde inceleyen Yavuz Yılık'a , Tuzla içmeleri ve kaplıca sularının hangi hastalıklara iyi geldiği ile ilgili küçük bir sunum yapıldı.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, Hitit Hattuşa Termal Oteller zinciri ve Doğan Jeotermal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan ile görüştü. Hitit Hattuşa Termal Otelleri ve Termal Sağlık Turizmi konularında görüş alışverişinde bulunan ikili daha sonra tesislerde incelemelerde bulundu.

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, Denizli'de yaptığı temaslarda Fizyorad Uzm.Dr. Savaş Karakoç ile görüştü. Fizyorad hem görüntüleme (MR) hem fizik tedaviyi bir arada bulundurması bakımından Fizik Tedavi ve Radyoloji Sağlık kuruluşlarına güzel bir örnek.

 

Fizyorad'ın Denizli için büyük bir şans olduğunu değerlendiren Yavuz Yılık,  Denizlide ki termal tesis sayısının ve Fizyorad gibi tesislerin artmasıyla beraber, Denizli'nin sağlık turizminde hastalar için bir çekim merkezi oluşturacağını ifade etti. Derneğimiz ve firma arasında iyi niyet ve işbirliği sözleşmesi imzalama kararı alındı.

 

Esenyurt Belediyesi tarafından hizmete açılan ve hem mineral hemde sıcaklık olarak termal tedaviye olanak sağlayan şifalı sular İstanbul halkının kullanımına sunuldu. Bu vesile ile Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Esenyurt Belediyesi yetkilileri ile ilgili tesislerde yerinde incelemeler yaparak bilgi aldı.

 

Geçmişte de şifa dağıtan bu suların hem mineral olarak hemde fizik tedavi amaçlı kullanılabileceğine değinen TESTUD Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, önce Esenyurt sonra tüm İstanbul halkının doğanın hediyesi olan bu sulardan faydalanması gerektiğini ifade etti.

 

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Örnek bir FTR merkezi olan Dr. Erdal Çoşkun FTR Merkezinde incelemelerde bulundu. Merkez kaplıca suyu ve fizik tedavi uygulamalarını bir arada sunarak gelen hastaların en iyi şekilde tedavi edilmesini sağlıyor.

 

Her türlü Fizik tedavi uygulaması Kaplıca kür tedavileri ile birleştirilerek uygulanmakta. Hitit Hattuşa Ayaş Kaplıca Tesisinin içinde bulunan merkez, otelle entegre çalışarak yerli ve yabnacı pekçok konuğa hizmet verecek şekilde 300 yatak kapasitesine sahip.

 

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Dünyaca ünlü Ayaş İçmelerinde ki şifalı su kaynaklarını inlemek üzere Tesis Sahibi Yakup Bal'ın misafiri oldu.

 

Tesisin uzun yıllardır hizmet vermekte olduğunu anlatan Yakup Bal, yerli ve yabancı pekçok kişinin özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen bu sularda şifa bulduğunu anlattı. ''Ayaş içmelerinin müdavimleri arasında rahmetli Rahmi Koç ve Turgut Özal'da var'' diyen Yakup Bal herkesi bu şifalı içmelere davet etti.

 

İçmenin sularının her 1 lt.sinde 10. Mg. mineral var. İçme'nin iyi geldiği başlıca hastalıklar;

 

Fertiliteye iyi geliyor.

Safra kesesi çamurunu atıyor

Böbrek Taşına iyi geliyor

Metabolizmayı hızlandırıyor.

Nevrit Romatizmal hastalıklar tedavi oluyor.

Kırık çıkıklardan sonra eklemlerde olan kireçlenmelerde iyi sonuçlar alınıyor.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Başkent Üniversitesine bağlı Ayaş Fizik Tedavi Merkezi'ni ziyaret ederek, merkezin müdürü Başhekim Prof. Dr. Nuri Çetin ile görüştü.

 

Başhekim Prof.Dr. Nuri Çetin'den tesis hakkında bilgi alan Başkanımız, tesiste ağırlıklı olarak yaşlı hastalara yönelik yatılı hizmet verildiğini, bununla birlikte BaşkentÜniversitesinden gönderilen yabancı hastalarında fizik tedavi merkezinden faydalandıklarından bahsetti.

 

Tesisin tedavi birimleri, termal havuz, odalar ve diğer bölümlerinde incelemeler yapıldı.

 

Termal Sağlık Ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Dalaman Belediyesi Spor Kulübü Sporcularımız ve Yöneticileri ile Birlikte Kükürt kaplıcamız da Dayanışma yemeğinde bir araya geldi. Rafting Federasyonu Asbaşkanı ve Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı Fikret Yardımcı, DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, Eşi Fulya Okutur yemeğe katılanlar arasındaydı.

 

Başkanımız Kükürt Kaplıcalarının tanıtımı ve tesis çalışmaları hakkında Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz'dan bilgi aldı. Dalaman ve Dalyan bölgesinin kaplıca turizmi kazandırılması ve tanıtımına yönelik derneğimizin faaliyetleri anlatıldı. ITB Berlin 2018 fuarına birlikte gidilmesi ve iyi niyet sözleşmesi imzalanması yönünde kararlar alındı.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Dairesinde Sağlık Turizmini geliştirmek ve Termal Turizm konularında Hüsrev Diktaş ile bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Sağlık Turizmi ve Termal Turizm konularında çok önemli bilgiler paylaşan Hüsrev Bey, derneğimizin faaliyetleri ve düzenleyeceği organizasyonlar konusunda dernek başkanımızdan bilgi aldı. sağlık Bakanlığı olarak Turizm Bakanlığı ile yakın zamanda protokol imzaladıklarını belirten Hüsrev Bey, geleceğin sağlık turizminde olduğunu ve özellikle termal kaynakların geliştirilmesi ve tanıtılmasıyla termal turizminde hak ettiği noktaya ulaşacağını ümit ettiğini söyledi.

 

İstanbul'da düzenlenen Emitt 2018 Turizm fuarında sağlık turizmi ve termal turizm konularında işbirliği yapabileceğimiz pekçok firma ve kuruluşla görüşme fırsatımız oldu.

 

Fuar süresince pek çok acenta, belediye, dernek, sivil toplum kuruluşu, termal otel ve fizik tedavi merkezi yöneticisi ile görüşme fırsatımız oldu.

 

Gazi Mah. Çelmen Sok. 4/A Yenimahalle/Ankara
+90 312 213 3700
info@testud.org

All content © TESTUD 2020