INNOPROM 2019 Fuarı

Derneğimiz, 8-11 Temmuz 2019’da Rusya’nın Ekaterinburg şehrinde gerçekleşen Rusya’nın en büyük sanayi fuarı olan INNOPROM’a katılım gösterdi. Resmi açılışını Rusya Devlet Başkanı Sn. Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı fuarda derneğimiz, Rus sanayi kuruluşu çalışanlarının Türkiye’de tedavisine ilişkin ikili görüşmelerde bulundu ve Türkiye’de ki sağlık turizmini anlattı.

TESTUD, Kazan Korston Hotel’de, bir çok seyahat acentesi, sağlık kuruluşu, dernek, tur operatörü, basın ve yayın çalışanlarının katılımıyla Türkiye’de Termal ve Sağlık Turizm Konferansı&Çalıştayı adlı bir konferans gerçekleştirdi. Bu konferans kapsamında heyete katılan Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Nobel Tıp Merkezi, Pam Termal Otel, Medisis Hastanesi, Bayındır Hastanesi, Medical Park Hastanesi, Rommer İnternational Fizik ve Rehabilitasyon Merkezi, MedOran Fizik ve Rehabilitasyon Merkezi, Çam Termal Otel, Bursa Sheraton Termal Otel, Colossae Termal Otel’den gelen temsilciler kendi kurumlarını tanıtan sunumlar yaptılar. Konferansa gelen katılımcılar bu sunumlar ile birlikte Türkiye’de ki hastanelerin, fizik tedavi merkezlerinin ve otellerin kalitesi ve kapasitesi hakkında bilgi sahibi oldular. Konferansa katılan 100’ün üzerinde katılımcı, heyet bünyesindeki hastaneler, fizik tedavi merkezleri ve termal oteller tarafından açılan stantları ziyaret ederek birebir görüşmeler yaptı ve workshop faaliyetlerine katıldı.

Ticari Heyet kapsamında Türkiye’ye gelen 11 kurum, Rusya’nın alanında iyi olan kliniklerinden biri olan MedClinic’i ziyaret etti. MedClinic Başhekimi ve aynı zamanda Müslüman İş adamları Derneği Başkan Yardımcısı olan Dr. Ayrat Zyaudatovich ile eşliğinde kliniği gezen heyet, merkezin imkanlarını ve tedavi için kullanılan aletleri incelediler. Gezinin sonunda MedClinic ile ön protokol anlaşması imzalandı.

13-15 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan Ticari Heyet kapsamında TESTUD Başkanı Yavuz Yılık ve 11 kurumdan gelen temsilciler, T.C. Kazan Başkonsolosu Sn. Ahmet Sadık Doğan ve Ticari Ateşe İsmet Özkan ile bir araya geldi. Yapılan bu görüşmede Termal Sağlık ve Turizm Derneği’nin bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar ve faaliyetler anlatıldı ve Ticari Heyet kapsamında yapılacak olan konferans hakkında bilgi verildi. Başkonsolos Sn. Ahmet Sadık Doğan, Tataristan Bölgesi’ndeki potansiyel sağlık turizminden bahsederek neler yapılması gerektiğini ve yapılacak bütün faaliyetlerde destek vereceğini ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde imzalanan anlaşmayla 2019, “Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı” ilan edildi ve iki ülke arasındaki kültür ve turizm faaliyetleri arttırıldı. Bu kapsamda TESTUD’un organize ettiği Rusya’nın Sverdelovsk Federal Bölgesi bakanlarının ve iş adamlarının katılımıyla bir akşam yemeği düzenlendi. Yemekte, Sverdelovsk Federal Bölgesi’nde ülkemizin termal turizm tanıtımının yapılması ve Ural Devlet Üniversitesi Turizm Bölümü’nde eğitim gören öğrencilerin Türkiye’deki termal tesislerde staj yapmaları hakkında konuşuldu. Aynı zamanda Sverdelovsk Federal Bölgesi’nde bulunan ağır sanayi kuruluşlarında çalışanlarının 2 hafta termal ve rehabilitasyon merkezi haklarının Türkiye’deki tesislerde kullanabilmeleri üzerinde de fikir alışverişinde bulunuldu.

St. Petersburg’da yapılan konferans sonrası heyete, St. Dunes Sanatoryumu gezdirildi. Başhekim Andrey Trapeznikov ile Satış Pazarlama Müdürü Nikolay Kalıgin heyeti karşılayarak kendi merkezlerini tanıtan bir sunum yaptılar.  Ticari Heyeti St. Petersburg’un en büyük Sanatoryumlarından Dunes’de incelemelerde bulundu. Katılımcı kuruluşlar ile sanatoryum arasında İsrail ve Almanya’ya gönderilen hastaların Türkiye’ye yönlendirilmesi konusunda ön anlaşma sağlandı.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği, St. Petersburg’da Türkiye Termal Spa, Sağlıklı Yaşam Turizmi Konferansı ve Çalıştayı gerçekleştirdi. T.C. St. Petersburg Başkonsolosu Sn.Yunus Belet şahsen gelerek etkinliği onurlandırdı. Etkinliğe sağlık ve turizme ilgi duyan insanlar, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları  katıldı ve yapılan ikili görüşmelerde katılımcı firmalar kendilerini ve Türkiye’nin sağlık turizmi olanaklarını en iyi şekilde tanıttılar.

Türkiye’nin sağlık ve termal turizmini Rusya’da tanıtmak amacıyla Termal Sağlık ve Turizm Derneği tarafından gerçekleştiren tanıtımlar tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’deki termal otel ve fizik tedavi merkezlerinin temsilcileriyle oluşturulan Ticari Heyet, Moskova’da önemli temaslar gerçekleştirdi. Heyet kapsamında gelen temsilciler kendi kurumlarını tanıtan, hangi hastalıkları nasıl tedavi ettiklerini anlatan sunumlar yaptılar. Gelen katılımcılar bu sunumlar ile Türkiye’de hizmet veren kurumların kapasitesi ve kalitesi hakkında bilgi sahibi oldular.  Rusya’da hizmet veren tur operatörleri, seyahat acenteleri ve sağlık çalışanlarıyla bir araya gelen heyet, 500 üzerinde ikili görüşme gerçekleştirdi. Aynı zamanda organizasyon, güzel bir iş birlikteliğine de imkan sağladı. Moskova Ticaret Baş müşavirimiz Feridun Başer ile Hizmet Destekleri ve Devlet Yardımları Daire Başkanımız Ali Alperen Kaçar gözetiminde, Moskova’nın en büyük rehabilitasyon hastanesi ile organizasyona katılan sağlık kuruluşları arasında sözleşme imzalandı.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Ticari Heyet Programı çerçevesinde katılımcı sağlık kuruluşları Moskova Engelliler Rehabilitasyon merkezinde incelemelerde bulundu. Bu ziyaret ile birlikte ilgili merkezde tedavi edilemeyip İsrail ve Almanya’ya gönderilen hastaların Türkiye’deki sağlık kuruluşlarına gönderilmesi yönünde iş birliği kararı alındı. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, merkezin başhekimi Yaroslav Guz ve  Halkla İlişkiler Müdürü Ruslan Kurbanov’u 6 Şubat 2019 Technopolis Moskova’da yapılacak Türkiye Termal Spa, Sağlıklı Yaşam Turizmi Konferansı & Çalıştayı’na davet etti.

Tanıtım çalışmalarının son durağı ise Sochi kentiydi. Park In By Radisson Blu Hotel’de Türk Hava Yolları’nın katılımıyla gerçekleşen konferansa Sochi bölgesinde hizmet veren seyahat acenteleri ve tur operatörleri katıldı. Termal turizm konulu bu konferansta, ülkemizdeki termal tesislerin yanı sıra JCI tarafından akredite edilmiş Avrupa Standartlarında hizmet sunan sağlık tesislerimizden söz edildi. Bu yıl hizmet vermeye başlayan Şehir Hastaneleri de tanıtıldı ve ülkemizin sağlık turizminden aldığı payın artışında çok önemli katkılar sağlayacağı vurgulandı. Sunum sonunda Türk Hava Yolları ile birlikte katılımcılardan gelen sorular teker teker cevaplandı.

Tanıtım çalışmalarının beşinci durağı Krasnodar’dı. Ibis Hotel’de Türk Hava Yolları ile ortak yapılan konferansa, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Dernek başkanı Yavuz Yılık yaptığı sunumda, termal sulardan, kullanım alanlarından ve termal tesislerden bahsetti. Termal suların aynı zamanda içme kürü olarak da kullanılabileceğini ve kimlerin kaplıcalardan yararlanamayacağını anlattı.

 

 

 

Tanıtım çalışmalarının bir sonraki durağı Voronezh’di. Ramada Plaza Hotel’de gerçekleşen konferansa Türk Hava Yollar ekibi, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Termal sular ve sağlık turizmi konulu bu konferansta, Türkiye’de ki termal tesislerin olanakları ve sağlık merkezlerinde uygulanan tedaviler tanıtıldı. Konferansta en çok merak edilen konulardan biri ise tesislere ulaşımın nasıl olduğu ve termal kürlerden faydalanmadan önce herhangi bir test yaptırılıp yaptırılmayacağı oldu. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, Türk Hava Yolları sayesinde dünyanın her bir yerinden kolaylıkla Türkiye’ye uçuş olduğunu, termal kürlerden önce kan değerlerine bakılıp tedavi sonrasında iyileşmenin olup olmadığını gözlemlediklerini anlattı. Türk Hava Yolları yaptığı sunumda dünyanın dört bir ucundaki destinasyonlarından, vermiş olduğu hizmetlerden, Türkiye – Rusya arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunduklarından dolayı memnun

 

Tanıtım çalışmalarının üçüncü ayağı Samara’ydı. Novotel’de yapılan konferansa seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Türk Hava Yolları Samara Genel Müdürü Erdem Yeşildoruk ve ekibinin de katıldığı bu konferansta, termal suların oluşumu ve kullanımıyla ilgili bilgiler verildi. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, soruları cevaplarken termal suların içinde bulunan elementlerden ve işlevlerinden de bahsetti. Katılımcılar tesislere hayran kaldıklarını dile getirirken, Türkiye ile mutlaka ortak çalışmalar yapacaklarından bahsettiler. Türk Hava Yolları Samara Genel Müdürü Erdem Yeşildoruk ile yapılan görüşmede, Türk Hava Yolları olarak sağlık turizmine katkıda bulunmaktan oldukça mutlu olduklarını söylediler ve derneğin bundan sonraki bütün faaliyetlerine destek olacaklarını belirttiler.

Tanıtım çalışmalarının ikinci ayağı Ufa’ydı. Holiday Inn Otel’de gerçekleştirilen konferansa seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Katılımcılara ülkemizde var olan termal kaynaklar hakkında bilgiler verildi. Tesisler ve tıp merkezleri ile ilgili videolar gösterildi. Bütün sunumu dikkatle izleyen katılımcıların en çok etkilendikleri şey ise bazı termal tesislerin içinde tıp merkezlerinin oluşu oldu. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, derneğin düzenlediği ve Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği ticari alım heyetlerinden de bahsetti. Katılımcılar, bu heyetlere katılmak istediklerini dile getirdiler.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği, Rusya’da yapmış olduğu tanıtım çalışmalarına ilk olarak Chelyabinsk’ten başladı. TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, tanıtım çalışmaları kapsamında Termal Sağlık ve Turizm konulu bir konferans düzenledi. Konferansa Chelyabinsk bölgesinde görev yapan tur operatörleri, seyahat acenteleri ve sağlık kuruluşları katıldı. Konferansta termal suların nasıl oluştuğu, hangi bölgelerde termal su kaynaklarının olduğu ve faydalanırken dikkat edilmesi gereken hususlar anlatıldı. Ülkemizde hizmet veren termal tesisler ve sağlık merkezleri tanıtıldı. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, katılımcılarla teker teker ilgilenirken, her bir soruyu itina ile cevapladı. Konferansa katılan katılımcıların ilgi düzeyleri oldukça yüksekti.

St Petersburg’da ticari heyetimizle birlikte incelemede bulunacağımız Dunes Sanatoryumu’nu ziyaret ederek Sanatoryum Müdürü Andrey Vladimiroviç ile ikili görüşme gerçekleştirdik.

St Petersburg’da yaptığımız temaslar kapsamında Başkonsolos Yunus BELET ziyaret ederek, Şubat ayındaki ticari heyet faaliyetimiz konusunda bilgi verdik.

THY St. Petersburg ofisinde görüştüğümüz Genel Müdür İsmail Öztaş ile turizm acentaları ve tur operatörlerine yönelik konferans ve B2B görüşmelerde birlikte çalışma kararı aldık.

 

Rusya’nın başkenti Moskova’da ikincisini düzenleyeceğimiz ticari heyet faaliyetinin ön çalışmaları, Moskova engelliler rehabilitasyon merkezinde yaptığımız incelemelerle devam ediyor.

 

 

 

 

4-10 Şubat tarihleri arasında Rusya’nın iki büyük şehri Moskova ve Saint Petersburg’da 15 termal otel, fizik tedavi merkezi ve bakanlık temsilcilerinden oluşan ticari heyetimiz ile gerçekleştireceğimiz tanıtım faaliyetlerinin ilk adımını attık.

Moskova Ticaret Başmüşavirimiz Ferüdun Başer ve Ticaret Müşavirimiz Murat Fertelli ile şubat ayında gerçekleştireceğimiz faaliyetin bilgilendirme toplantısını yaptık.

 

TESTUD olarak ülkemizdeki termal ve sağlık turizminin tanıtımını geliştirmeye yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz.Türk Hava Yolları’nın Tataristan Cumhuriyeti Kazan Şube Müdürü Fırat Kiriş ile derneğimizin faaliyetlerini konuştuk.Termal ve sağlık turizmi üzerine Kazan’da gerçekleştireceğimiz etkinliklerin ülkemize sağlayacağı katma değerlerin önemine değindik.

Tataristan’ın Başkenti Kazan’da Başkonsolos Ahmet Sadık Doğan ile “Sağlık Turizmi” konulu verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Başkonsolosumuz bölgedeki sağlık ihtiyaçları ve Tataristan Fedarasyonu hakkında bizi bilgilendirdi.

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık Kazan’da yayın yapan Bim Radio’da “Termal Turizm” konulu tanıtım programına katıldı.

TESTUD’un aracılığı ile Tataristan’ın başkenti Kazan’dan kemik iliği tedavisi için Türkiye’ye gelen hastaya yardım ve moral konseri düzenlendi. Konsere Kazan’ın birbirinden ünlü ses sanatçıları katıldı. Şehrin 3 ayrı konser salonunda aynı anda yapılan konserde katılımcılar müzik şöleni yaşadı.

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Rusya’nın en çok izlenen Channel 4 kanalında “Morning Ekspres” programına katıldı.

TESTUD olarak, Yekaterinburg Başkan Yardımcısı Gagarin Anatoly Vyacheslavoviç, Ural Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Besedin Andrei Adolfoviç, Sverdlovsk Bölgesinin Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kopelyan Evgeny Aleksandroviç, Rusya Ural Şube Başkanı Tyshchenko İlya Vladimiroviç, Sverdolovsk Fedarasyonu Ural Bölgesi Yöneticileri, Ekaterinburg Valisi, Sverdolovsk Vali Yardımcısı, Ticaret Odası Başkanı ve Bölgenin en etkili Tur Operatörlerinden önemli isimlerin yer aldığı “Rusya-Türkiye Ekonomik İşbirliği, Turizm ve Sağlık Çalışmaları” konulu toplantıya katıldık. Ayrıca 5-6 Nisan tarihlerinde Yekaterinburg’da düzenlenecek Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Travelexpo hakkında konuştuk.

TESTUD olarak Yekaterinburg’da düzenlediğimiz basın toplantısında insanlara ülkemizde var olan termal kaynakları anlattık ve termal turizmin öneminden bahsettik.

Ülkemizdeki Termal ve Sağlık Turizmini ilk durağımız Rusya Ekaterinburg’ da düzenlediğimiz etkinlikte anlatıyoruz.

Denizli Karahayıt bölgesinde PAM Termal Otel ile birlikte hizmet veren Nobel Fizik Tedavi Merkezi’nin değerli yöneticisi Sayın Birsel Ceylan’ın daveti ile tesisi ve verilen tedavi hizmetlerini yerinde inceledik.

Termal ve doğa şehri #Bursa 'da #Rommer fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezini ve çok kıymetli Dr. Metin Bey'i ziyaretimiz gelecek yıllar için oldukça verimli ve umut verici geçti.

Dernek Başkanımız Yavuz YILIK Kazdağları'nın dünyaca ünlü havasını, #termal konforla buluşturan #Ramada Otel'in çok değerli yöneticileri Nurettin Yalçınsu @yalcinsu ile @yagizongen yabancı turistleri yöreye çekme konusunda verimli bir toplantı gerçekleştirdi.

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Rus halkının yoğun ilgi gösterdiği Health Resort Spa Hotel İngala.su'da incelemelerde bulundu. Yılık, halkın hangi tedavi başlıklarından nasıl yararlandığı konusunda yetkililerden detaylı bilgi aldı.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı #YavuzYılık, Ural Turizm Derneği Başkanı Mikhail Maltsev ile çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşmede Ural federasyonundaki termal tesis ve turizm acentaları ile iş birliği konuları masaya yatırıldı. Toplantı sonunda işbirliği ve iyi niyet anlaşması imzalanması konusunda mutabık kalındı.

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Rusya'da Ekaterinburg Fahri Konsolosu Sayın Sergey Trofimov ile bir araya geldi. Yılık, Türkiye Fahri Konsolosluğu'nda yapılan görüşmede Rusya'da düzenlenecek etkinlikle ilgili önemli detayları anlattı ve Fahri Konsolosu, Hyatt Regency Ekaterinburg Hotel'de yapılacak büyük etkinliğe davet etti.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Yavuz Yılık, Ekaterinburg'ta Kanal 4'e özel röportaj verdi. Yılık, TESTUD faaliyetleri ve Rusya'da gerçekleşecek etkinlik hakkında çok özel başlıklara değindi.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Yavuz Yılık, büyük Rusya etkinliği için çalışmalara devam ediyor. Yılık, Moskova'da özel bir fizik tedavi ve rehabilatasyon merkezindeki yetkililerle görüştü ve incelemelerde bulundu.

 

 

 

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Yavuz Yılık Yekaterinburg ve Tyumen'deki workshop etkinliğini koordine eden #topmedclinic ile bir araya geldi. Görüşmede etkinliğin her detayı en ince ayrıntısına kadar ele alındı.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı #YavuzYılık , #tourbusru ekibi ile bir araya geldi. Toplantıda etkinliğe katılacak sağlık çalışanları, turizm sektörü yetkilileri, devlet ve sanayi tesisleri temsilcileri ile kurulacak iletişim ve organizasyonun detayları tartışıldı.

 

 

TESTUD, "Rusya çıkarması" için ön görüşmeler yapmaya devam ediyor. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Sn. Ali Toptan ile Moskova'da bir araya geldi. İkili, Termal Sağlık ve Turizm Derneği'nin Ekaterinburg ve Tyumen'de yapacağı ticari heyet programı ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

ESTUD Başkanı Yavuz Yılık, TURKAP Başkanı Köksal Köse ve sivas Balıklı Kaplıcaları Yönetim kurulu Başkanı Fuat Ünsal ile birlikte Çapa Tıp Fakültesinde termal turizmin uzmanları ve bu konuda söz sahibi değerli hocalarımızla Termal Turizm konulu bir toplantı gerçekleştirdik.

 

Toplantıda termal turizmin sadece otelcilik ve kaplıca olarak ele alınmamasını, kaplıca sularımızın sağlık uygulamaları ile birleştirerek daha etkin tanıtımlar ile ülkemizin bulunduğu çoğrafyada nasıl daha iyi bir konuma gelebileceğini tartıştık.

 

 

 

İzmir Balçova termalini ziyaret ederek Genel Müdür Zakir Kılıç ve baş fizyoterapist Olcay Derya Gülören ile bir araya geldik. Yaptığımız görüşmede, TESTUD'un Rus piyasasına açılması için çalışmalar yapılması konusunda hem fikir olduk.

 

Balçova Termal Otel'in sahip olduğu olanaklar ve Termal Turizm açısından taşıdığı potansiyelin oldukça büyük olduğu konusunda aynı görüşte olduğumuz yetkililere, yurtdışı tanıtımlar konusunda destek verileceği Yavuz YILIK tarafından ifade edildi.

 

 

 

 

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Çeşme'deki 5 yıldızlı termal otellerin yetkilileri ile ilçenin termal zenginliğinin dünyaya tanıtılması için bilgilendirme ve tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

 

Yurt dışında yapılan ve yapılacak faaliyetler konusunda Çeşme otel yetkililerini bilgilendiren Yılık, katılımcıları da Rusya'da yapılacak etkinliğe davet etti.

 

Çeşme otelleri Derneğin faaliyetleri ve yurtdışındaki çalışmaları hakkında bilgi aldı. Sorulan soruları cevaplayan Dernek Başkanı Yavuz YILIK toplantıda, tüm bölgelerde olduğu gibi İzmir ve Çeşme Otellerinin bir araya gelerek Türkiye'nin termal zenginliklerinin ve sağlık olanaklarının yurtdışına doğru anlatılması gerektiğine değindi.

Rusya'da ağır sanayi işlerinde çalışan işçilerin yıllık termal haklarını Türkiye'de kullanmasına yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.

 

Rusya Sağlık Turizm Derneği yöneticilerinin ziyareti sonrası, Gölcük The Ness Otel yetkilileri ile bir araya geldik. Termalde büyük önem taşıyan donanımlı sanatoryum ve tedavi merkezleri toplantıda masaya yatırıldı.

 

Düzce Derdin Resort Otel ve Akresort Termal Otel yetkilileri ile bir araya geldik. Türk termal turizminde yabancı turist sayısını artırmak için yapılabilecek çalışmaların değerlendirildiği toplantıya, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak da katıldı.

 

TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Afyon Emre Gölü'nde çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Toplantıda bölgede alternatif turların oluşturulmasıyla paket satışların bölge turizmi ve sağlık turizmine büyük katkısı olacağı kaydedildi. Yurtdışı tanıtım faaliyetlerinde kaymakamlık, acenta ve oteller bilgilendirilerek yapılacak etkinliklere birlikte katılım sağlanması kararlaştırıldı.

 

Bu çok önemli toplantıya Çobanlar Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, İkbal Termal Hotel Genel Müdürü Ali Gümüşhan, Garden Kale Direktörü Cengiz Candan, Başaran Termal Otel Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Başaran, Günak Turizm yetkilisi Mustafa Gökmen katıldı

 

İzlanda, jeotermal su kaynaklarının da zenginliği nedeniyle ''Ateş ve Buz Ülkesi'' olarak anılıyor. Nüfusunun 10 katına yakın termal turist çekmeyi başaran İzlanda'yı mercek altına alan TESTUD, Türkiye'de termal turist sayısını artırmak için çalışma yapacak.

 

Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık, "buz ülkesi" İzlanda'nın Türk termallerine ilham olacağını belirtti.

 

Yılık, yaptığı yazılı açıklamada, termal turizm yetkililerinin, nüfusunun 10 katına yakın termal turist çekmeyi başaran İzlanda'yı mercek altına aldığını ifade etti.

 

Turizmcilerin, buzul ülkesinden esinlenerek Türkiye'de de termal turist sayısını artırmak için çalışmalar yaptığını aktaran Yılık, termal turizmin değerini bilen ülkelerin turizm sektöründe altın çağını yaşadığını ve kazançlarına kazanç kattığını vurguladı.

 

Yılık, 334 bin nüfuslu küçük buzul ülkesi İzlanda'nın ise 3 milyon turisti kaplıca sularına çekerek termal turizmde ciddi başarıya imza attığını ve Türkiye'ye ilham kaynağı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

 

Termal su potansiyeli açısından dünyada ilk 5 ülke arasında yer alarak, İzlanda'yı oldukça geride bırakan Türkiye'de ise termal turist sayısı on binlerle ifade ediliyor. Yani elimizdeki potansiyelin hakkını tam anlamıyla veremiyoruz. Bu doğrultuda İzlanda’nın stratejisini örnek alarak, eylül itibarıyla yoğun bir kampanya süreci başlatacağız.

 

Dernek Başkanımız Yavuz YILIK Doha'da organize edilen Basın toplantısında Katarlı yatırımcı ve basın mensuplarına Türkiye'nin termal zenginliklerini ve termal suların tedavi edici özelliklerini anlattı.

 

Toplantıya Doha Ticari Ateşemiz Sayın Burak Güreşçi katıldı. Katarlı katılımcılar için Med Oran Fizik Tedavi Merkezi Opr.Dr.Cem Adabağ, Serdar Mühendislik Eyüp Kaya ve Ata Vizyon Sağlık İnan Yaşar Türksoy termal sularımız hakkında birer sunum yaptılar.

 

Toplantı başlangıcında Katar devlet televizyonunun yaptığı canlı yayın ile yapılan etkinliğin tüm Katarlılar tarafından ilgiyle takip edilmesi sağlandı.

 

Bu yıl Antalya'da 2. si düzenlenen Hestourex fuarına katılan Dernek Başkanımız Yavuz YILIK fuarda gerçekleştirdiği B2B görüşmelerden menun kaldığını özellikle Rus ve Ortadoğulu ticaret heyetlerinin Termal turizme çok ilgi gösterdiğini belirtti.

 

Termal turizmin iyi tanıtıldığı taktirde ortadoğu ve özellikle eski BDT ülkelerinden oldukça fazla sayıda turist çekilebileceğini belirten YILIK önümüzdeki dönemde Sağlık turizmi acentalarının bu alanda yatırım yapması halinde çok önemli başarılar kazanılabileceğini iletti.

 

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bu yıl 25. si düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarında ülkemizin termal zenginliklerini ve Termal turizmin önemi anlattık.

 

Fuarda Dernek başkanımız Yavuz YILIK ve Yönetim kurulu üyemiz Dr. Cem ADABAĞ Kievde ki Ukraynalı vatandaşları Termal turizm ve Fizik tedavi uygulamaları hakkında bilgilendirdiler.

 

Bu yıl 3.'sü yapılan Uluslararası Ankara Turizm fuarı için 22 Mart tarihinde Anadolu turizm işletmecileri derneği yönetim kurulu Başkanı Birol AKMAN2ın davetiyle standımızdaki yerimizi aldık.

 

Dernek Başkanımız Yavuz YILIK fuar ziyaretçilerine derneğimizin çalışmaları hakkında bilgi vermiş ve sektör temsilcileri ile Termal turizmin geliştirilmesi ve işbirliği çalışmaları konusunda önemli görüşmeler yapmıştır.

 

Rusya'nın başkenti Moskova'da bu yıl 25. si düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarında ülkemizin termal zenginliklerini ve Termal turizmin önemi anlattık.

 

Standımızı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt ÇAVUŞOĞLU , Haymana Belediye Başkanı Sayın Özdemir TURGUT, KAPHİB Birlik Müdürü Sayın Levent AK  ve Anadolu Turizm işletmecileri Derneği Başkanı Sayın Birol AKMAN ziyaret ettiler.

 

Dernek başkanımız Yavuz YILIK ve Yönetim kurulu üyemiz Dr. Cem ADABAĞ Moskovada ki Rus vatandaşları Termal turizm ve Fizik tedavi uygulamaları hakkında bilgilendirdiler. Fuara derneğimizle birlikte katılım gösteren Dalaman Belediye Başkanı Sayın Muhammet ŞAŞMAZ, Serdar Mühendislik Yönetim kurulu Başkanı Eyüp KAYA ve Ata Vizyon Sağlık Turizmi Acentası Kurumsal İletişim ve Uluslararası Hasta İlişkileri Direktörü İnan Yaşar TÜRKSOY'a ayrıca teşekkür ederiz.

 

Denizli Karahayıt bölgesinde Termal Turizm alanında hizmet veren 5 yıldızlı Doğa Termal Otel Müdürü Murat Taşlıcalı ile Dernek Başkanımız hoş bir sohbet yaptı. Murat Bey bölgeye özellikle Çinli ve Japon turistlerin geldiğini, özellikle Japon Turistlerin termal'e çok önem verdiklerinden bahsetti.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık Katarlılarında termal turizm yeterli şekilde tanıtım yapıldığında bölgeye faydalı pekçok yatırım yapabileceğini ve bu konudada istkli olduklarını aktardı. Murat Bey otellerine birkaç ay önce Katarlı bir grubun geldiğini her konuda en iyisini istediklerini ve aldıkları hizmet karşılığında ciddi miktarda döviz bıraktıklarını söyledi.

 

Yılık ve Taşlıcalı birlikte bölge turizmini geliştirmek adına çalışmalar yapacaklarını aktardılar.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, Serdar Mühendislik'den Sayın Eyüp Kaya'nın misafiri oldu.

 

Eyüp Kaya Serdar Mühendisiliğin faaliyetleri ve özellikle Çeşme ve Seferihisar'da bulunan jeotermal kaynakların hem kimyasal hemde sıcaklık bakımından ne kadar iyi kalitede olduğu konusunda ufak bir sunum yaptı. Başkanımız bu kaynakların mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini, özellikle yabancı yatırımcıların bu yeni kaynaklara ilgi duyacağını belirtti.

 

Eyüp Bey özellikle derneğimiz faaliyet alanında olan Rus ve  Katarlı yatırımcılara bu kaynakları  tanıtmak istediğini iletti. dernek Başkanımız Eyüp Bey'i 13-15 Martta Moskova'da yapılacak olan ve Derneğimizede Moskova Kültür Müşavirliği tarafından yer verilen  MITT Moskow fuarına  davet etti.

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, TÜRKAP Dernek Başkanı Sayın Köksal Köse ile İstanbul'da bir araya geldi. İkili Dernek faaliyetleri, Termal Turizm ve Termal Otelcilik konularını görüştüler.

 

Dernek Başkanımız İstanbul Tuzla Medikal Termal Otel ve Dünya'daki ilk termal özellikli Hilton Otelini İstanbul'a kazandırdığı için Köksal Bey'e teşekkür etti. İkili daha fazla Termal Sağlık Turistini bölgeye çekmek için çalışmalara başlayacaklarını ifade ettiler.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık,  İstanbul Tuzla Medikal Termal Otel Müdürü Dilaver  Bey ile tesis hakkında bilgi aldı. Tesisi birlikte gezen ikili daha sonra Tesis bünyesindeki alternatif tıp ve fizik tedavi uygulamaları hakkında tedavi merkezi sorumlusu doktorlardan bilgi aldı.

 

Tesiste bulunan medikal tedavi uygulamalarını yerinde inceleyen Yavuz Yılık'a , Tuzla içmeleri ve kaplıca sularının hangi hastalıklara iyi geldiği ile ilgili küçük bir sunum yapıldı.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, Hitit Hattuşa Termal Oteller zinciri ve Doğan Jeotermal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan ile görüştü. Hitit Hattuşa Termal Otelleri ve Termal Sağlık Turizmi konularında görüş alışverişinde bulunan ikili daha sonra tesislerde incelemelerde bulundu.

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, Denizli'de yaptığı temaslarda Fizyorad Uzm.Dr. Savaş Karakoç ile görüştü. Fizyorad hem görüntüleme (MR) hem fizik tedaviyi bir arada bulundurması bakımından Fizik Tedavi ve Radyoloji Sağlık kuruluşlarına güzel bir örnek.

 

Fizyorad'ın Denizli için büyük bir şans olduğunu değerlendiren Yavuz Yılık,  Denizlide ki termal tesis sayısının ve Fizyorad gibi tesislerin artmasıyla beraber, Denizli'nin sağlık turizminde hastalar için bir çekim merkezi oluşturacağını ifade etti. Derneğimiz ve firma arasında iyi niyet ve işbirliği sözleşmesi imzalama kararı alındı.

 

Esenyurt Belediyesi tarafından hizmete açılan ve hem mineral hemde sıcaklık olarak termal tedaviye olanak sağlayan şifalı sular İstanbul halkının kullanımına sunuldu. Bu vesile ile Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Esenyurt Belediyesi yetkilileri ile ilgili tesislerde yerinde incelemeler yaparak bilgi aldı.

 

Geçmişte de şifa dağıtan bu suların hem mineral olarak hemde fizik tedavi amaçlı kullanılabileceğine değinen TESTUD Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, önce Esenyurt sonra tüm İstanbul halkının doğanın hediyesi olan bu sulardan faydalanması gerektiğini ifade etti.

 

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Örnek bir FTR merkezi olan Dr. Erdal Çoşkun FTR Merkezinde incelemelerde bulundu. Merkez kaplıca suyu ve fizik tedavi uygulamalarını bir arada sunarak gelen hastaların en iyi şekilde tedavi edilmesini sağlıyor.

 

Her türlü Fizik tedavi uygulaması Kaplıca kür tedavileri ile birleştirilerek uygulanmakta. Hitit Hattuşa Ayaş Kaplıca Tesisinin içinde bulunan merkez, otelle entegre çalışarak yerli ve yabnacı pekçok konuğa hizmet verecek şekilde 300 yatak kapasitesine sahip.

 

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Dünyaca ünlü Ayaş İçmelerinde ki şifalı su kaynaklarını inlemek üzere Tesis Sahibi Yakup Bal'ın misafiri oldu.

 

Tesisin uzun yıllardır hizmet vermekte olduğunu anlatan Yakup Bal, yerli ve yabancı pekçok kişinin özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen bu sularda şifa bulduğunu anlattı. ''Ayaş içmelerinin müdavimleri arasında rahmetli Rahmi Koç ve Turgut Özal'da var'' diyen Yakup Bal herkesi bu şifalı içmelere davet etti.

 

İçmenin sularının her 1 lt.sinde 10. Mg. mineral var. İçme'nin iyi geldiği başlıca hastalıklar;

 

Fertiliteye iyi geliyor.

Safra kesesi çamurunu atıyor

Böbrek Taşına iyi geliyor

Metabolizmayı hızlandırıyor.

Nevrit Romatizmal hastalıklar tedavi oluyor.

Kırık çıkıklardan sonra eklemlerde olan kireçlenmelerde iyi sonuçlar alınıyor.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Başkent Üniversitesine bağlı Ayaş Fizik Tedavi Merkezi'ni ziyaret ederek, merkezin müdürü Başhekim Prof. Dr. Nuri Çetin ile görüştü.

 

Başhekim Prof.Dr. Nuri Çetin'den tesis hakkında bilgi alan Başkanımız, tesiste ağırlıklı olarak yaşlı hastalara yönelik yatılı hizmet verildiğini, bununla birlikte BaşkentÜniversitesinden gönderilen yabancı hastalarında fizik tedavi merkezinden faydalandıklarından bahsetti.

 

Tesisin tedavi birimleri, termal havuz, odalar ve diğer bölümlerinde incelemeler yapıldı.

 

Termal Sağlık Ve Turizm Derneği Başkanımız  Yavuz Yılık, Dalaman Belediyesi Spor Kulübü Sporcularımız ve Yöneticileri ile Birlikte Kükürt kaplıcamız da Dayanışma yemeğinde bir araya geldi. Rafting Federasyonu Asbaşkanı ve Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı Fikret Yardımcı, DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, Eşi Fulya Okutur yemeğe katılanlar arasındaydı.

 

Başkanımız Kükürt Kaplıcalarının tanıtımı ve tesis çalışmaları hakkında Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz'dan bilgi aldı. Dalaman ve Dalyan bölgesinin kaplıca turizmi kazandırılması ve tanıtımına yönelik derneğimizin faaliyetleri anlatıldı. ITB Berlin 2018 fuarına birlikte gidilmesi ve iyi niyet sözleşmesi imzalanması yönünde kararlar alındı.

 

Dernek Başkanımız Yavuz Yılık, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Dairesinde Sağlık Turizmini geliştirmek ve Termal Turizm konularında Hüsrev Diktaş ile bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Sağlık Turizmi ve Termal Turizm konularında çok önemli bilgiler paylaşan Hüsrev Bey, derneğimizin faaliyetleri ve düzenleyeceği organizasyonlar konusunda dernek başkanımızdan bilgi aldı. sağlık Bakanlığı olarak Turizm Bakanlığı ile yakın zamanda protokol imzaladıklarını belirten Hüsrev Bey, geleceğin sağlık turizminde olduğunu ve özellikle termal kaynakların geliştirilmesi ve tanıtılmasıyla termal turizminde hak ettiği noktaya ulaşacağını ümit ettiğini söyledi.

 

İstanbul'da düzenlenen Emitt 2018 Turizm fuarında sağlık turizmi ve termal turizm konularında işbirliği yapabileceğimiz pekçok firma ve kuruluşla görüşme fırsatımız oldu.

 

Fuar süresince pek çok acenta, belediye, dernek, sivil toplum kuruluşu, termal otel ve fizik tedavi merkezi yöneticisi ile görüşme fırsatımız oldu.

 

Gazi Mah. Çelmen Sok. 4/A Yenimahalle/Ankara
+90 312 213 3700
info@testud.org

All content © TESTUD 2020