INNOPROM 2019 Fuarı

Derneğimiz, 8-11 Temmuz 2019’da Rusya’nın Ekaterinburg şehrinde gerçekleşen Rusya’nın en büyük sanayi fuarı olan INNOPROM’a katılım gösterdi. Resmi açılışını Rusya Devlet Başkanı Sn. Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı fuarda derneğimiz, Rus sanayi kuruluşu çalışanlarının Türkiye’de tedavisine ilişkin ikili görüşmelerde bulundu ve Türkiye’de ki sağlık turizmini anlattı.

TESTUD, Kazan Korston Hotel’de, bir çok seyahat acentesi, sağlık kuruluşu, dernek, tur operatörü, basın ve yayın çalışanlarının katılımıyla Türkiye’de Termal ve Sağlık Turizm Konferansı&Çalıştayı adlı bir konferans gerçekleştirdi. Bu konferans kapsamında heyete katılan Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Nobel Tıp Merkezi, Pam Termal Otel, Medisis Hastanesi, Bayındır Hastanesi, Medical Park Hastanesi, Rommer İnternational Fizik ve Rehabilitasyon Merkezi, MedOran Fizik ve Rehabilitasyon Merkezi, Çam Termal Otel, Bursa Sheraton Termal Otel, Colossae Termal Otel’den gelen temsilciler kendi kurumlarını tanıtan sunumlar yaptılar. Konferansa gelen katılımcılar bu sunumlar ile birlikte Türkiye’de ki hastanelerin, fizik tedavi merkezlerinin ve otellerin kalitesi ve kapasitesi hakkında bilgi sahibi oldular. Konferansa katılan 100’ün üzerinde katılımcı, heyet bünyesindeki hastaneler, fizik tedavi merkezleri ve termal oteller tarafından açılan stantları ziyaret ederek birebir görüşmeler yaptı ve workshop faaliyetlerine katıldı.

Ticari Heyet kapsamında Türkiye’ye gelen 11 kurum, Rusya’nın alanında iyi olan kliniklerinden biri olan MedClinic’i ziyaret etti. MedClinic Başhekimi ve aynı zamanda Müslüman İş adamları Derneği Başkan Yardımcısı olan Dr. Ayrat Zyaudatovich ile eşliğinde kliniği gezen heyet, merkezin imkanlarını ve tedavi için kullanılan aletleri incelediler. Gezinin sonunda MedClinic ile ön protokol anlaşması imzalandı.

13-15 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan Ticari Heyet kapsamında TESTUD Başkanı Yavuz Yılık ve 11 kurumdan gelen temsilciler, T.C. Kazan Başkonsolosu Sn. Ahmet Sadık Doğan ve Ticari Ateşe İsmet Özkan ile bir araya geldi. Yapılan bu görüşmede Termal Sağlık ve Turizm Derneği’nin bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar ve faaliyetler anlatıldı ve Ticari Heyet kapsamında yapılacak olan konferans hakkında bilgi verildi. Başkonsolos Sn. Ahmet Sadık Doğan, Tataristan Bölgesi’ndeki potansiyel sağlık turizminden bahsederek neler yapılması gerektiğini ve yapılacak bütün faaliyetlerde destek vereceğini ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde imzalanan anlaşmayla 2019, “Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı” ilan edildi ve iki ülke arasındaki kültür ve turizm faaliyetleri arttırıldı. Bu kapsamda TESTUD’un organize ettiği Rusya’nın Sverdelovsk Federal Bölgesi bakanlarının ve iş adamlarının katılımıyla bir akşam yemeği düzenlendi. Yemekte, Sverdelovsk Federal Bölgesi’nde ülkemizin termal turizm tanıtımının yapılması ve Ural Devlet Üniversitesi Turizm Bölümü’nde eğitim gören öğrencilerin Türkiye’deki termal tesislerde staj yapmaları hakkında konuşuldu. Aynı zamanda Sverdelovsk Federal Bölgesi’nde bulunan ağır sanayi kuruluşlarında çalışanlarının 2 hafta termal ve rehabilitasyon merkezi haklarının Türkiye’deki tesislerde kullanabilmeleri üzerinde de fikir alışverişinde bulunuldu.

St. Petersburg’da yapılan konferans sonrası heyete, St. Dunes Sanatoryumu gezdirildi. Başhekim Andrey Trapeznikov ile Satış Pazarlama Müdürü Nikolay Kalıgin heyeti karşılayarak kendi merkezlerini tanıtan bir sunum yaptılar.  Ticari Heyeti St. Petersburg’un en büyük Sanatoryumlarından Dunes’de incelemelerde bulundu. Katılımcı kuruluşlar ile sanatoryum arasında İsrail ve Almanya’ya gönderilen hastaların Türkiye’ye yönlendirilmesi konusunda ön anlaşma sağlandı.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği, St. Petersburg’da Türkiye Termal Spa, Sağlıklı Yaşam Turizmi Konferansı ve Çalıştayı gerçekleştirdi. T.C. St. Petersburg Başkonsolosu Sn.Yunus Belet şahsen gelerek etkinliği onurlandırdı. Etkinliğe sağlık ve turizme ilgi duyan insanlar, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları  katıldı ve yapılan ikili görüşmelerde katılımcı firmalar kendilerini ve Türkiye’nin sağlık turizmi olanaklarını en iyi şekilde tanıttılar.

Türkiye’nin sağlık ve termal turizmini Rusya’da tanıtmak amacıyla Termal Sağlık ve Turizm Derneği tarafından gerçekleştiren tanıtımlar tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’deki termal otel ve fizik tedavi merkezlerinin temsilcileriyle oluşturulan Ticari Heyet, Moskova’da önemli temaslar gerçekleştirdi. Heyet kapsamında gelen temsilciler kendi kurumlarını tanıtan, hangi hastalıkları nasıl tedavi ettiklerini anlatan sunumlar yaptılar. Gelen katılımcılar bu sunumlar ile Türkiye’de hizmet veren kurumların kapasitesi ve kalitesi hakkında bilgi sahibi oldular.  Rusya’da hizmet veren tur operatörleri, seyahat acenteleri ve sağlık çalışanlarıyla bir araya gelen heyet, 500 üzerinde ikili görüşme gerçekleştirdi. Aynı zamanda organizasyon, güzel bir iş birlikteliğine de imkan sağladı. Moskova Ticaret Baş müşavirimiz Feridun Başer ile Hizmet Destekleri ve Devlet Yardımları Daire Başkanımız Ali Alperen Kaçar gözetiminde, Moskova’nın en büyük rehabilitasyon hastanesi ile organizasyona katılan sağlık kuruluşları arasında sözleşme imzalandı.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği Ticari Heyet Programı çerçevesinde katılımcı sağlık kuruluşları Moskova Engelliler Rehabilitasyon merkezinde incelemelerde bulundu. Bu ziyaret ile birlikte ilgili merkezde tedavi edilemeyip İsrail ve Almanya’ya gönderilen hastaların Türkiye’deki sağlık kuruluşlarına gönderilmesi yönünde iş birliği kararı alındı. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, merkezin başhekimi Yaroslav Guz ve  Halkla İlişkiler Müdürü Ruslan Kurbanov’u 6 Şubat 2019 Technopolis Moskova’da yapılacak Türkiye Termal Spa, Sağlıklı Yaşam Turizmi Konferansı & Çalıştayı’na davet etti.

Tanıtım çalışmalarının son durağı ise Sochi kentiydi. Park In By Radisson Blu Hotel’de Türk Hava Yolları’nın katılımıyla gerçekleşen konferansa Sochi bölgesinde hizmet veren seyahat acenteleri ve tur operatörleri katıldı. Termal turizm konulu bu konferansta, ülkemizdeki termal tesislerin yanı sıra JCI tarafından akredite edilmiş Avrupa Standartlarında hizmet sunan sağlık tesislerimizden söz edildi. Bu yıl hizmet vermeye başlayan Şehir Hastaneleri de tanıtıldı ve ülkemizin sağlık turizminden aldığı payın artışında çok önemli katkılar sağlayacağı vurgulandı. Sunum sonunda Türk Hava Yolları ile birlikte katılımcılardan gelen sorular teker teker cevaplandı.

Tanıtım çalışmalarının beşinci durağı Krasnodar’dı. Ibis Hotel’de Türk Hava Yolları ile ortak yapılan konferansa, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Dernek başkanı Yavuz Yılık yaptığı sunumda, termal sulardan, kullanım alanlarından ve termal tesislerden bahsetti. Termal suların aynı zamanda içme kürü olarak da kullanılabileceğini ve kimlerin kaplıcalardan yararlanamayacağını anlattı.

 

 

 

Tanıtım çalışmalarının bir sonraki durağı Voronezh’di. Ramada Plaza Hotel’de gerçekleşen konferansa Türk Hava Yollar ekibi, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Termal sular ve sağlık turizmi konulu bu konferansta, Türkiye’de ki termal tesislerin olanakları ve sağlık merkezlerinde uygulanan tedaviler tanıtıldı. Konferansta en çok merak edilen konulardan biri ise tesislere ulaşımın nasıl olduğu ve termal kürlerden faydalanmadan önce herhangi bir test yaptırılıp yaptırılmayacağı oldu. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, Türk Hava Yolları sayesinde dünyanın her bir yerinden kolaylıkla Türkiye’ye uçuş olduğunu, termal kürlerden önce kan değerlerine bakılıp tedavi sonrasında iyileşmenin olup olmadığını gözlemlediklerini anlattı. Türk Hava Yolları yaptığı sunumda dünyanın dört bir ucundaki destinasyonlarından, vermiş olduğu hizmetlerden, Türkiye – Rusya arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunduklarından dolayı memnun

 

Tanıtım çalışmalarının üçüncü ayağı Samara’ydı. Novotel’de yapılan konferansa seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Türk Hava Yolları Samara Genel Müdürü Erdem Yeşildoruk ve ekibinin de katıldığı bu konferansta, termal suların oluşumu ve kullanımıyla ilgili bilgiler verildi. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, soruları cevaplarken termal suların içinde bulunan elementlerden ve işlevlerinden de bahsetti. Katılımcılar tesislere hayran kaldıklarını dile getirirken, Türkiye ile mutlaka ortak çalışmalar yapacaklarından bahsettiler. Türk Hava Yolları Samara Genel Müdürü Erdem Yeşildoruk ile yapılan görüşmede, Türk Hava Yolları olarak sağlık turizmine katkıda bulunmaktan oldukça mutlu olduklarını söylediler ve derneğin bundan sonraki bütün faaliyetlerine destek olacaklarını belirttiler.

Tanıtım çalışmalarının ikinci ayağı Ufa’ydı. Holiday Inn Otel’de gerçekleştirilen konferansa seyahat acenteleri, tur operatörleri ve sağlık çalışanları katıldı. Katılımcılara ülkemizde var olan termal kaynaklar hakkında bilgiler verildi. Tesisler ve tıp merkezleri ile ilgili videolar gösterildi. Bütün sunumu dikkatle izleyen katılımcıların en çok etkilendikleri şey ise bazı termal tesislerin içinde tıp merkezlerinin oluşu oldu. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, derneğin düzenlediği ve Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği ticari alım heyetlerinden de bahsetti. Katılımcılar, bu heyetlere katılmak istediklerini dile getirdiler.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği, Rusya’da yapmış olduğu tanıtım çalışmalarına ilk olarak Chelyabinsk’ten başladı. TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, tanıtım çalışmaları kapsamında Termal Sağlık ve Turizm konulu bir konferans düzenledi. Konferansa Chelyabinsk bölgesinde görev yapan tur operatörleri, seyahat acenteleri ve sağlık kuruluşları katıldı. Konferansta termal suların nasıl oluştuğu, hangi bölgelerde termal su kaynaklarının olduğu ve faydalanırken dikkat edilmesi gereken hususlar anlatıldı. Ülkemizde hizmet veren termal tesisler ve sağlık merkezleri tanıtıldı. Dernek Başkanı Yavuz Yılık, katılımcılarla teker teker ilgilenirken, her bir soruyu itina ile cevapladı. Konferansa katılan katılımcıların ilgi düzeyleri oldukça yüksekti.

Gazi Mah. Çelmen Sok. 4/A Yenimahalle/Ankara
+90 312 213 3700
info@testud.org

All content © TESTUD 2020