ANTİK DÖNEMDEN GÜNÜMÜZE SAĞLIK TERMAL TURİZM BÖLGESİ:
DENİZLİ- PAMUKKALE

Türkiye’nin önemli termal bölgelerinden biri olan Denizli –Pamukkale bölgesi, termal su kaynakları yönünden dünyanın en zengin alanları içerisinde gösteriliyor. İlk yerleşim izlerinin 500 bin yıl öncesine dayandığı Çürüksu (Lykos) Vadisi içinde bulunan bölge, çok zengin ve kaliteli traverten ocaklarına sahip. Burada yer alan termal su, vadide insanlar tarafından binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılıyor. Antik dönemlerde tıp eğitimlerine ev sahipliği yapan bölgenin, Roma döneminde de önemli bir tıbbi merkez haline geldiği biliniyor.

 

Büyük Menderes Irmağı yanında yer alan Tripolis Antik Kenti’nin, günümüzde Yenicekent Kaplıcaları olarak bilinen termal su kaynaklarından tedavi amaçlı yararlanılması için kurulduğu kaynaklardan biliniyor. Antik kaynaklara dayanarak, bölgede, binlerce yıldır bilime dayalı tıp ve termal suya bağlı tedavi uygulandığı söylenebilinir.

Günümüzde de halen önemini kaybetmeyen bölgenin termal suları, kalp, romatizma, tansiyon, raşitizm, deri, göz, sinir hastalıklarına iyi gelerek, ılık içildiğinde mide damar iltihapları ve reyno hastalığına şifa oluyor.

Pamukkale, Karahayıt, Akköy, Yenicekent, Sarayköy arasında uzanan bölgede sıcaklıkları 360C derece ile 2400C derece arasında değişen, sağlık açısından son derece yararlı ve kaliteli termal sular sayesinde yılın 12 ayı nitelikli tesislerde termal turizm ve tedavi yapılabiliyor.

 

 

TERMAL TURİZM MERKEZİ: DENİZLİ

Termal su kaynakları bakımından dünyanın en zengin alanlarından biri olarak gösterilen Denizli, diğer turizm türleri ile entegre olabilecek ve destinasyon oluşturabilecek kapasiteye sahip olan öncelikli geliştirilecek bölgeler içinde yer alıyor.  Termal marka kent oluşturulmak üzere, Çardak Beylerli, Buldan Yenicekent-Bölmekaya, Sarayköy İlçesinde Tekkeköy, İnsuyu, Babacık ve Kızıldere Bölgesi, Akköy İlçesi Gölemezli Bölgesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca Termal Turizm Merkezi ilan edildi.

 

 

SARAYKÖY

Menderes Ovası’nda Kurulu olan Sarayköy, Denizli il merkezine 22 kilometre, Ege Denizi'ne 220 kilometre mesafede yer alıyor. İlçedeki en önemli jeotermal alan Karataş Köyü yakınındaki Hamamaltı Mevkiinde yer alıyor. Bölgenin su sıcaklığı 80oC’de olup, romatizma, deri, kadın hastalıkları, idrar yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

 

AKKÖY - GÖLEMEZLİ

Akköy- Gölemezli Termal Turizm Merkez alanı Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırlarına yakın bulunuyor.  İlçede jeotermale dayalı seracılık yapılıyor. Bölgede, 4 farklı jeotermal kaynağa bulunuyor ve kaynaklar nitelik bakımından birbirinden farklı özelliklere sahip. Kaynaklardan biri çamur hamamı olarak kullanılıyor. Gölemezli Çamur Kaplıca sularının,  deri, sedef, mantar, egzama, hemoroit, kireçlenme, romatizma gibi hastalıkların tedavisi için tercih ediliyor.

 

BULDAN - TRİPOLİS

Menderes Nehri vadisindeki Tripolis Antik Kenti yakınında yer alan bölgede,    Çizmeli (Yenice) Kaplıcaları bulunuyor.   Suyun sıcaklığı 56oC’de olup, romatizma, kalp-damar sertliği, hemoroit, karaciğer yetmezliği, deri, mide, böbrek  ve kadın hastalıklarının tedavisi amacıyla kullanılıyor. Bölge, maden suyu kaynaklarını da barındırıyor. Sofra suyu niteliğindeki maden sularının, sindirim sistemi ve karaciğer işlevleri üzerine olumlu etkisi bulunuyor.

 

PAMUKKALE

Denizliye 18 kilometre uzaklıktaki Hierapolis Antik Kenti’nde yer alan Pamukkale’de bulunan 35oC’deki su, doktor muayenesini takiben hastanın durumuna uygun olarak kalp-damar sertliği, tansiyon, romatizma, raşitizm, felç, deri, göz, sinir sistemi ve damar hastalıkları, damar iltihabı ve reyno hastalığının rahatsızlıklarının tedavisinde öneriliyor.  Ayrıca, ılık olarak içilebilen kaplıca suyu,  mide spazmı, idrar söktürme ve iltihaplarında, böbrek ve kum taşlarının tedavisinde  tavsiye ediliyor.

 

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kaya olan travertenler, doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Kaynaktan çıkan 35.6 °C termal su, 320 metre uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelerek, 60-70 metrelik çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülüyor. Travertenleri yaratan sular, termal turizmde Pamukkale'nin önemli ve benzersiz bir yer edinmesini sağlıyor.

 

YÜZYILLARDIR ŞİFA DAĞITIYOR

Pamukkale'nin bulunduğu coğrafya, Çürüksu (Lykos) Vadisi termal su kaynakları ile özel bir yapıya sahip olup, insanlar yüzyıllardır termal suyu tedavi amaçlı olarak kullanarak, buralarda işlevsel ve gösterişli hamamlar yaptılar.

Hierapolis (Pamukkale)'in termal sularından kaynaklanan ünü, Roma Dönemi'nde Anadolu'ya yayıldığı ve hastaların bu bölgeye gelerek şifa aradığı kaynaklardan biliniyor. Termal kaynakların bulunduğu yerlerde, Antik Dönem'de dini ayinlerin yapıldığı, halkın katılımı ile şenlikler düzenlendiği, devlet yöneticileri ve zenginlerin tedavi için burayı tercih ettiği yine kaynaklardan ispat edildi.

Çok eski çağlardan beri bilinen tedavi edici özelliği bilinen Pamukkale termal suyunun yüzyıllar sonra şifa niteliği bilimsel olarak kanıtlandı. UNESCO Kültür Miras Listesi'nde yer alarak, özenle korunan Pamukkale, şifalı termal suları ile ziyaretçilerine pek çok alternatifli tedavi olanakları sunuyor.

KARAHAYIT KAPLICALARI

Bölge, yılın her mevsiminde ana kaynağından çıkan ve kendine has kırmızı renkli şifalı termal suya sahip. 58ºC sıcaklığı bulunan su, Ege Üniversitesi Hidroklimatoloji Enstitüsü’nün verdiği rapora göre içerdiği zengin mineralleri ile eşsiz bir sağlık kaynağı. Karahayıt’'ta bulunan turistik tesislerde kırmızı su ve termal çamur sayesinde pek çok hastalık ve sağlık problemi tedavi edilebiliyor.

 

DOĞAL, TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİYLE DENİZLİ

Çok önemli jeopolitik konuma sahip olan Denizli,  Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alıyor. İlk kent kültürlerinin ortaya çıktığı Kalkolitik Çağ’dan beri kesintisiz yerleşim merkezi olan Denizli, birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Tanıklık ettiği dönemlere ilişkin tarihi ve kültürel birikimleri ile günümüze kadar gelen Denizli, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahip.

 

İnanç Turizmi

İnanç turizmi açısından da önemli bir merkez olan Denizli, Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’nde bulunan ve Hz.İsa’ nın 12 havarisinden biri olan St. Philippe Martyriumu ve Mezarı’na ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Laodikya Antik Kenti’ndeki İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olan ve eşsiz mimari özellikleri bulunan “Kutsal Haç Kilisesi” de bölgede yer alıyor. Piskoposluk düzeyinde kutsal bir şehir sayılan Tripolis Antik Kenti’nin ve Asya’nın en büyük kilisesi olan St. Michael Kilisesi’nin Colossae Antik Kenti’nin de bölgede bulunması, Denizli’yi önemli bir İnanç Turizmi merkezi yapıyor. Herakleia Salbace Antik Kenti ve Attuda Antik Kenti’nde yer alan bölgede, tarihi cami ve Türk-İslam büyüklerine ait türbeler de bulunuyor.

 

Tarihi İpek Yolu

Günümüzde de olağanüstü tarihsel ve kültürel bir zenginlik sunan İpek Yolu,

Orta Asya'yı Avrupa'ya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde, 2000 yıldır bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izlerini taşıyor. Yol üzerinde bulunan 11 hanın 2’si Denizli yer alıyor.  Akhan ve Çardakhan Kervansarayları UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesi’nde bulnuyor.

 

EKO TURİZM CENNETİ DENİZLİ

Kaklık Mağarası; Damlataşı, sarkıtları ve dikitleriyle süslü olup, traverten basamaklarıyla eşine rastlanmaz güzelliğe sahip. Küçük Pamukkale veya Mağara Pamukkale olarak adlandırılan mağarada, bol miktarda termal su bulunuyor. Berrak, renksiz ve kükürt kokulu olan termal su, bazı cilt hastalıklarına iyi geliyor.

 

Dodurgalar Keloğlan İni Mağarası; İçindeki bol miktardaki sarkıt, dikit, sütün, makarna sarkıtı ve örtü damlataşları, bu mağarayı adeta damlataşı ormanına dönüştürüyor.

Denizli Teleferik – Bağbaşı Yaylası; Denizli Büyükşehir Belediyesi’nce yaptırılan 1500 metre uzunluğundaki 8 kişilik, 24 kabinden oluşan teleferik hattı ile Bağbaşı Kent Ormanı’ndan 1400 metre rakımlı Bağbaşı Zeytin Yaylası’na ulaşım sağlanıyor. Bölge, doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.

 

Kanyonlar; Denizli, önemli Kanyonlara da ev sahipliği yapıyor. Çivril Akdağ Tokalı Kanyonu, Çameli Emecik Gavur Deliği Kanyonu, Kale İnceğiz Kanyonu,  Kısık Kanyonu, Bozkurt Karakısık Kanyonu macera ve doğa sevenlerin uğrak yeri olmasıyla tanınıyor.

 

TÜRKİYE’NİN GÖZDE GENÇLİK VE SPOR TURİZMİ ŞEHRİ

Denizli, spor turizmi parkur alanları bakımından çok zengin seçenekler sunuyor. Bölge,

• Honaz Dağı, Çökelez Dağı, Bozdağ, Çameli Yaylacık Dağı ve Pamukkale Örenyeri’nde Yamaç Paraşütü,

 

• Dalaman Çayı, Büyük Menderes’in Bekilli ve Çal ilçesi sınırları içerisindeki büyük kanyonlarda Kano-rafting,

• Işıklı ve Gökpınar Gölleri ile Adıgüzel Barajında su sporları,

• Honaz Dağı, Beyağaç Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı, Karcı Dağı, Babadağ, Bozdağ gibi alanlarda dağ ve doğa yürüyüşü (Trekking), atlı doğa yürüyüşü,

 

• Pamukkale Mahallesi’nde Balonla seyahat,

• Bozdağ’da kayak yapabilme imkanı sunabiliyor.

 

Gazi Mah. Çelmen Sok. 4/A Yenimahalle/Ankara
+90 312 213 3700
info@testud.org

All content © TESTUD 2020