TARİHİ TERMAL KENT BURSA

Yeşil bitki örtüsü ve bol oksijeni ile sağlık merkezi olan Bursa'da, çok sayıda önemli kaplıca yer alıyor. Uludağ'ın kuzey eteklerinden çıkan şifalı sıcak sular, insanlar tarafından binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılıyor

 

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Bursa, asırlardır şifa dağıtıyor. Roma, Bizans, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti’nin sağlık pınarı olan Bursa kaplıcaları, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.  Asırlar boyu imparator ve kraliçeleri iyileştiren Bursa kaplıcaları,  günümüzde de halen önemini koruyor.

 

Bursa termallerinden; başta sinir ve cilt hastalıkları olmak üzere, romatizmal rahatsızlıklar, kilo problemleri, sindirim sistemi hastalıkları, karaciğer ve pankreas rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisi için yararlanılıyor.

 

Yerli ve yabancı turistlere sağlık dağıtan Bursa termallerinin, banyo uygulaması ile ağrılı hastalıklara iyi geldiği de biliniyor. Farklı sıcaklık derecelerine sahip mineralli sularla sağlık dağıtan Bursa termal tesisleri, büyük termal havuzlar, çamur banyoları, içme kürleri, fizik tedavi, masaj ve güzellik kürleriyle hizmet veriyor.

 

BURSA TERMALLERİNİN İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

 • Solunum yolları,
 • Sinir sistemi,
 • Eklem rahatsızlıkları,
 • Kas romatizmaları,
 • Gut,
 • Aşırı şişmanlık,
 • Kadın hastalıkları,
 • Böbrek ve safra kesesi hastalıkları,
 • Deri hastalıkları,
 • Mide,
 • İdrar yolu rahatsızlıkları,
 • Karaciğer sorunları.

 

TARİH VE ŞİFANIN BİRLEŞTİĞİ NOKTA: BURSA

 

OYLAT KAPLICALARI

 

Bursa-İnegöl'ün 27 kilometre güneyinde, Uludağ eteklerinin 840 metre yüksekliğinde yer alan Oylat Kaplıcaları, çam ağaçları arasında şifa kaynağı.  Suyunun özellikleri bakımından dünyada ikinci sırada bulunan Oylat Kaplıcalarının suyunun en büyük özelliklerinden biri içilebilir olması. 40,5 derecedeki su,  sodyum, kalsiyum, magnezyum, sülfat ve bikarbonat bakımından zengin. Bölgenin ilk kaynaklarından olan ve Bizans döneminden beri kullanılan Oylat termalleri, özellikle ağrılı sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

 

 

ÇEKİRGE KAPLICALARI

 

Bursa kent merkezindeki Çekirge mahallesinde yer alan Kaplıca alanında, Yeni Kaplıca, Kükürtlü Kaplıca, Kaynarca ve Kara Mustafa Paşa olmak üzere 4 termal alt bölge bulunuyor. 57,6- 84,2 derece arasında değişen Çekirge kaplıcaları, bikarbonat, klorür, florür, sülfat, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, lityum, anyon ve katyon iyonları içeriyor.

 

Kaplıca suyunun tespit edilmiş tedavi özellikleri; hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romotoid artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit travma, fibromiyalji, sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar beyin ve sinir cerrahisi gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerdeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; içme kürleri şeklinde florür içermesi nedeni ile ostreopozda yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabiliyor.

 

ESKİ KAPLICA

 

Bursa’nın en eski ve büyük kaplıcası olan Eski Kaplıca Hamamı, Osmanlı Sultanı I. Murad döneminde 1385 yılında tekrar yaptırıldı. Bursa’da yapılmış en eski kaplıca hamamı olan Eski Kaplıca’nın, ilk yapımının Bizans Döneminde olduğu birçok kayıtta geçiyor. Bizans sütunlarıyla çevrili havuzun yer aldığı hamamdaki su 45 derecede bulunuyor. Eski Kaplıca suyunun; sindirim yolu, kadın ve kalp-damar hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

 

 

TÜMBÜLDEK TERMALLERİ

Bursa Mustafakemalpaşa'ya 19 kilometre uzaklıkta yer alan Akarca köyünde bulunan Tümbüldek kaplıcaları, daha çok banyo uygulamaları şeklinde kullanılıyor. Kaplıca sularının; ağrılı sendromlar, periferik sirkülasyon düzenleyici ve içindeki demir nedeniyle cilt üzerinde astrojen etki ile deri üzerindeki kırışıklıkları giderici özelliği bulunuyor. Ayrıca, karaciğer, mide, bağırsak, pankreas ve safra kesesi rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılıyor.

 

 

GEMLİK (TERME) KAPLICALARI

Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan kaplıca suyu,  romatizma, nevralji, zihinsel yorgunluklar, nevrasteni ve kalp hastalıklarına iyi geliyor.

 

AĞAÇHİSAR KAPLICASI

Hafif kükürt kokulu olan kaynak suları, banyo uygulamalı olarak ağrılı hastalıklara, çamur uygulamalarında da uyuz ve deri hastalıklarının tedavisinde tercih ediliyor.

 

 

UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI BURSA

Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi’nin eşsiz eserlerinin zenginliğiyle göz kamaştıran Bursa; doğası ile de büyük beğeni kazanıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine yer alan Bursa, tarih, kültür, inanç ve termal turizminde Türkiye’nin önemli kentleri arasında yerini alıyor.

Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında Kültürel kategoride “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” Dünya Miras alanı olarak kabul gördü. Ayrıca, Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliye, Muradiye (II. Murad) Külliyesi ve Cumalıkızık Köyü olmak üzere altı bileşen Dünya Miras Listesi’ne girdi.

 

KÜLTÜR, TARİH VE İNANÇ TURİZMİ

Engin tarihiyle Bursa, Bithinya, Roma ve Osmanlı döneminden kalan eserlere sahip olmasından dolayı kültür, tarih ve inanç turizmi için dünyada en önemli noktalarından biri durumda yer alıyor. O dönemlerden kalan birçok eser, günümüze kadar ulaşarak, geçmişini en iyi şekilde aktarıyor. Osmanlı mirası olan camiiler, hanlar, hamamlar, köprüler, Osmanlı ile yaşıt çınarları, Bursa’da görsel bir uyum içinde görkemli bir tarihi anlatıyor.

 

KIYI TURİZMİ

Marmara Denizi'nin güneyinde yaklaşık 135 km. uzunluğunda kıyısı bulunan Bursa’da, Karacabey, Mudanya ve Gemlik ilçelerinde geniş doğal kumsallar ile İznik ve Ulubat (Apolyont) gölleri kıyılarında güzel plajlar bulunuyor. Yeniköy, Bayramdere (Malkara) kesimi ile Mudanya'nın Zeytinbağ kesimine dek uzun ve geniş doğal kumsallar yer alıyor. Kum kalitesi iyi olan bu kıyılarda Kurşunlu, Bayramdere, Yeniköy-Mudanya kesiminde de Mesudiye, Eğerce ve Esence plajları bulunuyor.

 

KIŞ TURİZMİ

Bursa'nın 36 kilometre güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezi durumunda. Flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında milli park ilan edilen Uludağ, sadece kış turizmine değil, yaz aylarında kampçılık, trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlıyor. Antik dönemde Olympos Mysios adıyla tanınan Uludağ, Tanrıların Troia Savaşı’nı izlediği yer olarak mitolojideki yerini aldı.

 

Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile "Tur kayağı" ve "helikopterli kayak" uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahipt. Kayak dışında snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktiviteleri yapılabiliyor. Değişik zorluk derecelerinde olan 6 farklı parkurda, Uludağ'ın farklı yüzlerini görerek doğanın değişimini yaşayabiliriz.

 

KUŞ GÖZETLEME

İznik Gölü

 

Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise 5. büyük doğal gölü olan İznik Gölü derinliği en fazla 80 metre olan tektonik bir tatlı su gölü olup,  koloniler kuran küçük karabatak ve gece balıkçılı ile Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsünde yer alıyor.

Diğer üreyen türler arasında yüzlerce çift bahri, alacabalıkçıl küçük akbalıkçıl ve gri balıkçıl sayılabilir. İznik Gölü kış aylarında önemli sayıda su kuşu barındırıyor.

 

Uludağ

Batı Anadolu’nun en yüksek dağı olan Uludağ, sakallı akbaba (2 çift) ve kaya kartalı (2 çift) alana ÖKA statüsü kazandıran türler. Bu dağ aynı zamanda Türkiye’de paçalı baykuşun yaşadığı bilinen birkaç yerden biridir.

 

Ulubat Gölü

Önemli Kuş Alanı statüsü kazanan Ulubat Gölü, küçük karabatak, alaca balıkçıl ve kaşıkçı için önemli bir üreme alanı olarak yer alıyor. Kışın gölde, aralarında küçük karabatak, tepeli pelikan, almabaç patka, tepeli patka ve sakarmekenin de gözlenebileceği büyük sayılarda su kuşu bulunuyor. Gölde üreyen diğer önemli kuşlar arasında küçük ak balıkçıl ve çeltikçi sayılabilir.

 

Karaçay Deltası

Alan, kara leylak, pasbaş patka, bataklık kırlangıcı ve akça cılıbıtın üreyen popülasyonlarıyla Önemli Kuş Alanı statüsü durumda bulunuyor. Göç esnasında önemli sayıda küçük karabatak ve ak pelikan, kışın ise sakarmeke başta olmak üzere büyük sayılarda su kuşu deltayı kendine mekan olarak seçer. Diğer üreyen önemli kuşlar arasında, küçük balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl, kuğu, yeşilbaş, çıkrıkçın, macar ördeği, elmakaş patka, ak kuyruklu kartal, sakarmeke, poyrazkuşu, sumru, küçük sumru ve çok sayıda ağaçkakan türü sayılabilir.

 

BİTKİ İNCELEME

Bölge, bitkisel zenginlik bakımından ender yerlerden biridir. Mart ayında alt kademelerde başlayan uyanma yaz boyunca zirvede devam eder. Özellikle orman kuşağının üzerinde yer alan ve alpin kuşaklarda çok zengin olan bu bölgeye has nadir bitki türleri yayılış göstermektedir.

 

Gazi Mah. Çelmen Sok. 4/A Yenimahalle/Ankara
+90 312 213 3700
info@testud.org

All content © TESTUD 2020